2024.09.20., péntek - Friderika napja
facebook
Keresés
Zalában is komoly veszélyben vannak a fecskék

Zalában is komoly veszélyben vannak a fecskék

2024. szeptember 17., 15:25
A sok csapadék és a hideg idő megállásra kényszerítette az éppen vándorlásnak indult kismadarakat. A vármegyeszékhelyen molnár-, és partifecskék szorulnak a természetvédők segítségére, akik több száz példányt gondoznak, amíg nem javul az időjárás.

A hirtelen hőmérséklet-csökkenés, az erős szél valamint a heves esőzések miatt a rovarok elbújtak. Emiatt a madarak táplálék nélkül maradtak és legyengültek. Az ország több pontján jelentek meg tömegesen fecskék melyek a vihar elől teraszokon, tetők alatt, illetve garázsokban kerestek és keresnek menedéket.

Ők specialisták, tehát csak repülő rovarral képesek táplálkozni, így gyakorlatilag elkezdtek koplalni. Itt Zalaegerszegen olyan orkán erejű szél nem is volt, mint tőlünk keletre és a Balatonnál. De rovar itt sem volt a levegőben. Két-három nap koplalás után már akár a röpképességüket is elveszthetik, olyannyira legyengülnek. Fáznak, a fűtésükre is nagyon sok energia megy el, így összekuporodva próbálják esténként átvészelni a hideg éjszakákat és a rovarmentes nappalokat

- ismertette dr. Illyés Zoltán, biológus.

A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy ha valaki egy földön fekvő madarat talál, fontos, hogy óvatosan helyezze egy kisméretű dobozba, és vigye meleg, védett helyre. Ezt követően érdemes mielőbb felvenni a kapcsolatot egy természetvédelmi szervezettel, akik a további teendőkről részletes tájékoztatást adnak.

Amikor egy legyengült fecskét találunk, az első, hogy meleg helyre be kell vinni. Amennyiben kezd magához térni és van lehetőségünk mondjuk főtt tojást összetörve csipesszel odakínálni a csőre elé és ő ezt elfogadja, akkor igazából el tudjuk kezdeni a mentést. Ha ilyenre nincs lehetőségünk, akkor ezt a kis papírdobozba zárt állatot minél hamarabb mentőhelyre kell szállítanunk

- tette hozzá a természetvédő.

A madármentők igyekeznek mindent megtenni a haldokló egyedek megmentése érdekében. Ha sikerrel járnak az erősebb példányokat a hét második felében gyűrűzve elengedik. Erre azért van szükség, mert tavasszal, amikor visszaérkeznek, pontosabban fel tudják mérni a populáció csökkenésének mértékét.

Szöveg: Kiss Alexandra

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

yVc0YJMXYTo
# Kapcsolódó galériák
# Kapcsolódó cikkek