2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Ros Hásáná – a zsidó újévet ünnepelték Zalaegerszegen

Ros Hásáná – a zsidó újévet ünnepelték Zalaegerszegen

2024. október 03., 14:26
Ros Hásánát, azaz a zsidó újévet ünnepelték Zalaegerszegen. Időszámításuk szerint október másodikán beköszöntött az 5785. zsinagógiai esztendő. A helyi zsidó hitközség a hagyományok szellemében a kétnapos esemény első estéjén közösségi összejövetelt szervezett.

A Ros Hásáná - héberül az év feje - a bibliai hagyomány szerint a világ és az ember teremtésének évfordulója. A hitközség elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: ez az év egyik legjelentősebb napja, amely egyben a tíznapos önvizsgálat és bűnbánat időszakának kezdete is, melyet október 12-én, a Jom Kipur, az engesztelés napja zárja majd.

Ezen a napon végig gondoljuk mindazt, hogy mit tettünk egész évben. Van e valami, amivel le kell számolnunk – nem rossz szájízzel mondom, hogy le kell számolni, – hanem amit tettünk, az jó volt vagy rossz. Ha rosszat tettünk, kérjünk bocsánatot, mert ez a legfontosabb, hogy attól kérjünk bocsánatot, akit megbántottunk. Talán ez a legnehezebb

- ismertette Virágh Judit, a Zalaegerszegi Zsidó Hitközség elnöke.

Az újévi parancsolatok egyike a sófár, egy kosszarvból készült ősi hangszer megszólaltatása. A hit szerint ennek hangja segít az embereknek, hogy átgondolják az elmúlt év hibáit, és az új esztendőben igyekezzenek kijavítani azokat.

A sófár a legeslegfontosabb kelléke, rituális eszköze az, amit itt a kezemben tartok, hiszen a sófár 30 nappal az ünnep előtt lelkiismeret ösztönzésre készteti, de nem csak a zsidó embert, hanem Isten minden teremtményét. És arra is, hogy nem csak jogaink vannak, hanem kötelességeink és ez az ünnep arról szól, hogy ilyenkor a jó Isten beírja az embert az Élet, illetve a Jók könyvébe, majd 10 napra rá Jom Kipurkor, az ítéletnapkor pedig bepecsételődik az ember sorsa

- mondta el Rosenfeld Dániel Imre főkántor.

A vendégeket terített asztalok és apró ajándékok fogadták. Az ünnep alkalmával felszolgált ételek szimbolizálják, milyen évet kívánnak maguknak és az emberiségnek. A tradíció szerint a hívek mézbe mártott almát fogyasztanak, hogy az újévet megédesítsék.

Szöveg: Kiss Alexandra

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

QdWtG3Ofmew
# Kapcsolódó galériák