
Lego és robotika
Szervező a HelloWorld Egyesület
A célcsoport nagyon sokféle, tehát nyilván a gyerekek, akik 4 és 16 év közöttiek, ha az összes First Lego League divíziót vesszük
– mondja Molnár József a HelloWorld Egyesület elnöke.
Ezen kívül nyilván nekünk célközönségünk a szülők, akiket próbáljuk elérni és meggyőzni, hogy ez egy jó program, illetve a tanárok, akiket próbálunk motiválni, hogy ők ezt oktassák a gyerekeknek. Ugyanis mi, mint egyesület csak a keretet adjuk a First Lego League-hoz, konkrétan egy csapatot sem készíthetünk fel. Ezt mind a tanárok végzik el.
- Milyen téma köré szervezik az egyes versenyeket? Mi a jellemző?
Hát minden évben más az alaptéma. Idén a víz alatti világok. Maga a verseny lényege ugyanaz.
- Miért jó ez a gyerekeknek?
Rengeteget fejlődnek. Mindig azt mondjuk, a First Lego League egy nagyon mély kút. Minél jobban belenézünk, annál többet tudunk kiszedni belőle. Alapvetően ők a munkaerőpiacra úgy tudnak kilépni majd 5-10 év múlva, hogy sokkal hatékonyabban tudnak állástkeresni, mintha nem lennének benne.
Szponzori programot hirdetett a kamara
- Milyen szerepet vállalt a kamara ebben a LEGO versenyben, egyáltalán a felkészülésben, a csapatok elérésében?
Nagyon sok csapatot próbáltunk elérni a toborzási időszakban, hiszen Zala vármegyében, ebben a régióban, ez a verseny még nem volt népszerű
– avat be a részletekbe Bangó-Rodek Viktória, a Zala Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara stratégiai koordinátora.
Szerencsére ez a megfeszített munka nagyon sok mindenkihez elért. Szeretnénk, ha a jövőben is egyre több általános iskolás vagy vegyes csapatok jelentkeznének, hiszen ez a First LEGO League egy nagyon-nagyon összetett, nagyon sok készséget, kompetenciát fejlesztő program.
Zajlanak a zsűri szobában események, ahol az innovációs projektet mutatják be, ahol a robot programozásról beszélnek, arról, hogyan készültek fel a versenyre. A másik fontos helyszín pedig maga a színtér. Most jelenleg itt a színház tér, ahol a robotverseny zajlik. Két és fél perc alatt kell a legtöbb pontot elérni.
A kamara célja, hogy ezt a programot hosszútávon működtesse, hiszen látjuk benne azt a lehetőséget, hogy a jövő mérnökeit készítjük fel, ezért szponzori programot is hirdettünk. Támogatókat keresünk ezeknek a zalai csapatoknak, a felkészülés finanszírozására. Ez nem csak anyagi, hanem akár szakmai szempontból is jól jöhetnek azoknak a szakembereknek, cégeknek, vállalkozásoknak, akik ebben lehetőséget látnak. Ezen is dolgozunk a kollégákkal, tehát, akit érdekel, az keressen bennünket bátran, hogy egy hosszú távú, jól működő, sikeres programot tudjunk megvalósítani a diákok számára
- Hogy fogadják az iskolák a megkereséseket?
Amikor megismerik a programot, akkor nagyon nyitottak lesznek rá. Nyilván nehézségekkel küzdenek: oktatói oldal, idő, anyagi források, de nagyon lelkesek, nagyon jól felkészültek. Azt gondolom, hogy ez egy nagyon jó lehetőség számukra, hogy az iskolán belül egy újat, egy mást mutassanak a robotika területén.
A csapattag élménye
- Mióta készült a csapat a versenyre?
A pályát, robot akadálypályáját augusztusban kaptuk meg, viszont az innovációs projekten már kicsit előbb elkezdtünk dolgozni
– meséli Keresztes Hanna, a Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium tanulója.
Alapvetően a kettő egyszerre futott, onnantól folyamatosan dolgozásban volt. Hetente kétszer találkoztunk a csapattal iskolai körben, és ott gyakoroltunk, készültünk a versenyre.
- A robotikával már találkoztál?
Korábban a robotikával alapvető szinten csak annyira találkoztam, hogy informatikaórán programozást tanultunk ugyanazzal a tanárral, aki jelen esetben robotika tanárom is. Viszont a versenynek az óriási részét képviseli a LEGO, ami teljességgel, egész életemben körülöttem volt. Édesapám óriási LEGO gyűjtő, úgyhogy amióta járni tudok, és összerakni valamit, Duplóztam, valamint legóztam. Nekem ez az első évem itt a csapatomban, a nagy részének már legalább a második alkalom, hogy itt vannak a versenyen. Én már annak is örülök, hogy ezt az egészet magamba szívhattam, mert tényleg olyan, mint egy teljes parádé.
Szöveg: Buza Beáta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg