
Géntechnológia – Tudományos diákköri konferencia a Kölcseyben
Mivel decembert írunk, a kromatográfiás vizsgálathoz friss zöldség helyett mirelit spenótot használtak, amit előzőleg felolvasztottak. Az eljárás során a nyers klorofil alkotóelemeit választották szét. Az intézményben harmadik éve hívják géntechnológiai napra a diákokat. A program népszerűségét jelzi, hogy idén már hetvenen jelentkeztek.
A gimnáziumunkban tanuló összes biológia fakultációs, a tizenegy-, tizenkettedik évfolyam és néhány tehetséges tizedik évfolyamos diák is részt vesz a tudományos diákköri konferencián. A célunk az, hogy az emelt szintű tananyagban szereplő, géntechnológiával kapcsolatos ismereteket a diákok mutassák be a diáktársaiknak. Kitekintünk az egyetemi életre is, mert olyan módszereket érintünk, mint a génszerkesztés, beszélünk a klónozásról, molekuláris klónozásról, a PCR-ről, ami a DNS felsokszorosítási reakciója, és a különböző génmanipulációs eszközökről is
- mondta Boncz Dániel laborvezető, a Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium biológia szakos tanára.
A tanulók a prezentációkhoz előzetesen ezeket a magyar és angol nyelvű plakátokat készítették. A témák között a géntechnológia, illetve génterápia, a DNS szerkezete és a mutáció is szerepelt. Az orvosi pályára készülő fiatal a daganatos betegségek kialakulásáról és fajtáiról állította össze kiselőadását.
A felkészülés alatt elmélyítjük a tudásunkat. Egymást is tanítjuk, és diákszemmel akár érdekesebb is lehet egy-egy ilyen előadás. Tehát úgy magyarázzuk el, ahogy mi megértettük, így a gondolatmenetet is sokkal jobban át lehet adni
- erről már Tóth Diána Zóra, a gimnázium növendéke beszélt.
A következő tanévben nagy valószínűséggel csatlakoznak az országos tehetséggondozó szervezethez, a Nemzeti Tudósképző Akadémiához. Az önkormányzat és a tankerület támogatásával beszerzett új mikroszkópok és eszközök segítségével egyetemi szintű kísérleteket is végezhetnek majd.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg