Főhajtás – Az 1956-os forradalom hőseire emlékeztek Zalaegerszegen
Az ünnepségen felidézték az 56-os zalai eseményeket. Eszerint október 23-án közel száz községben és városban vonultak utcára az emberek. A forradalom és szabadságharcnak számos olyan mozzanata volt, ami példaként szolgálhat az utókornak.
Nagyon sok tragikus és elkeserítő momentum van ebben az eseménysorban. Az akkor életüket áldozók csak erkölcsi győzelmet tudtak aratni, és közel négy évtizedet kellett várni, hogy valóban beigazolódjék az, amiért küzdöttek; a kommunizmusnak nevezett társadalmi rendszer tarthatatlansága, és bebizonyosodjék az, hogy a magyar nép, ahogy a korábbi évszázadokban is, 1956-ban is hitet tett amellett, hogy a sorsát maga akarja intézni, és a szabadságát senkinek nem engedi elvenni
- hangsúlyozta Pácsonyi Imre, Zala Vármegye Önkormányzatának alelnöke.
A vármegyeháza épületben alakult meg 1956. október 28-án a Megyei Nemzeti Bizottság. A helyi forradalmi szervezetek szinte minden településről delegáltak küldötteket. Céljuk a demokratikus átalakítás volt. A tiszteletükre készült emléktáblát csaknem négy évtizeddel később, 1997-ben avatták fel. A kormányhivatal, a megyei- és városi önkormányzat vezetői, illetve munkatársai, valamint az 56-os szervezetek képviselői minden esztendőben, így idén is itt helyezték el koszorúikat.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg