2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Egyre több a fecske Zalában

Egyre több a fecske Zalában

2024. július 30., 15:40
Noha a táplálékhiány miatt az utóbbi években csökkent a fiókák száma, az idei nyár az esős tavasznak köszönhetően rovarokban gazdag. A botfai kastélynál fészkelő példány már másodjára rak tojásokat.

Hamarosan kikelnek a kisfecskék a Mindszenty Ifjúsági Háznál. A tornác alatt ez már a második fészek, amit az ide beköltöző pár felépített. Az elsőben fennállt a veszélye, hogy paraziták fertőzik meg a kicsinyeket, ezért volt szükség még egyre. Mindössze öt nap alatt elkészült a biztonságos lakhely, ahol már nyugodtan kibújhatnak tojásaikból a fiókák. Ilyés Zoltán biológus örömmel fogadta a fecskeállomány gyarapodását.

Hála Istennek, most úgy tűnik, hogy a csökkenés megállt. A tavalyi évtől úgy látjuk, hogy egy enyhe növekedésnek indult a fecskeállomány. Nagyon sokan számoltak be, és mi is ezt tapasztaljuk, hogy új fészkek épültek sorra. Ezt segítette az, hogy sok eső volt tavasszal, de hát ehhez több fecske is kell, hogy az építési kedv meglegyen. Aránylag nagy fészekállományokkal, 4-5 kirepülő fecskével tudtak a párok itt szaporodni.

A fecskék napi több ezer rovart elfogyasztanak, így jelentős szerepet játszanak a populáció szabályozásában. Éppen ezért a védett fajok közé sorolják őket és a szaporulat gyarapítása kiemelt feladat. A célhoz bárki hozzájárulhat, például ilyen műfészkek telepítésével.

A nyugalmukat biztosítjuk a fészkeknek és leverni nem lehet. 50 ezer forint a természetvédelmi értéke a fecskének, és a pihenő, illetve költőhelye is védett. Csak engedéllyel lehet levenni, amit utána pótolni kell műfecskefészkekkel. Ezzel is lehet segíteni őket. Ha olyan falfelületünk van, ahol nem jól tapad meg a sár, akkor műfecskefészkekkel vagy ezek kezdeményeivel gyakorlatilag meg lehet segíteni az ő megtelepedésüket.

A fecskék számának növekedése jó hír, ugyanakkor fontos, hogy a tendencia ne változzon. Ehhez kulcsfontosságú a természetbe kikerülő vegyszerek drasztikus csökkentése és a természetes élőhelyek megóvása.

Szöveg: Nagy Jenő

Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg

JlNhUrqUbOg