Ébredeznek a sünök - A szakemberek óvatosságra intenek
Amikor a hőmérséklet tartósan tíz fok alá süllyed, a tüskés menedéket keres, ahol téli álomba szenderülhet. A kikelet, és a 15 foknál melegebb nappali hőmérséklet azonban előcsalogatja a rejtekéből.
A téli álom alatt 5-6 fokosra lehűl a testhőmérsékletük, de aránylag könnyen felébredhetnek zavaró hatásokra is. Így tavasszal viszont, amikor eljön a meleg, akkor végleg fölébrednek, és elindulnak a rovar, giliszta és csigakereső körútjaikra. Viszont ha ez a rőzse-, vagy gallykupac felgyújtásra kerül, mielőtt ők ugye kijönnének alóla, akkor bennéghetnek
- mondta el dr. Illyés Zoltán biológus.
Márciusban a kisgazdaságokban is megkezdődnek a munkák. A kertrendezés azonban a tüskés-családok pusztulásához is vezethet, ami kellő körültekintéssel megelőzhető.
Ha a száraz ágak égetése mellett döntünk, akkor célszerű a kupacot áthalmozni a kijelölt tűzrakó helyre, ahol biztonságosan el tudjuk tüzelni. Így amikor elkezdjük emelgetni a gallyat, kiderül, hogy van-e alatta sün
- fűzte hozzá a biológus.
A gondoskodást az apró állatok azzal hálálják meg, hogy elpusztítják a kártevőket. A közhit szerint kedvelik az almát, noha ritkán esznek gyümölcsöt. Helyette gilisztával és csigával táplálkoznak. A védett faj természetvédelmi oltalom alatt áll, egyedenkénti értéke eléri a 25 ezer forintot.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg