Drónok segítik a gazdálkodók munkáját
Akár 5-10 hektárnyi terület egy-két órán belüli felmérésére is alkalmasak ezek a repülő szerkezetek. Ezáltal a megrendelők akár több napos munkát spórolhatnak meg. A vizsgálat a tőszámláláson át a gyomosodás állapotáig kulcsfontosságú tájékoztatást nyújt.
A gazdaságban megjelentek a drónok, most már így a mezőgazdaságban is egyre elterjedtebbek. Nagy lehetőségek állnak előttünk. Az egyik része a permetezés, a másik része a földek felügyelete. Itt tudnánk beszélni arról, hogy a területmérésben nagy segítségre van, a gyomok felmérésében, a vadkár felmérésében nagy előny, tudunk vele felvételeket készíteni.
- mondta portálunknak Simon József mezőgazdasági vállalkozó.
A szakemberek szerint a pilótanélküli légijármű a modern növényvédelem szempontjából megkerülhetetlen. Ezek a gépek ugyanis a permetezést pontosan, minimális anyagveszteséggel végzik. Erről Miklós András drónpilóta tájékoztatta az egerszegihirek.hu-t.
Ez a gép centiméter pontosan le tudja követni a szükséges permetezendő területet. Beállíthatjuk a cseppméretet, ez 10 mikrontól akár 1000 mikronig is beállítható ezen a gépen.
A Zalaerdő Zrt. által kezelt erdők területe 56 ezer hektár. Ennek rendszeres ellenőrzésénél szintén meghatározó a drónok szerepe. Rosta Gyula vezérigazgató emlékeztetett: a korszerű lehetőséget 10 éve alkalmazták először.
Eleinte elsősorban területfelmérésre, a magasságból való érzékelésre használtuk őket, felvételeket készítettünk az adott tájrészletekről. Jelenleg a legfontosabb feladata a drónhasználatnak az erdőrészletek fafajtáinak megállapítása, egészségi állapot felmérés és a területek határainak felmérése.
A technológia fejlődését a kormány is támogatja. Ennek érdekében Zalaegerszegen 20 milliárd forintos beruházással Drónkutatási és -fejlesztési központot létesítenek.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg