2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Bontogatják szárnyaikat a gólyafiókák

Bontogatják szárnyaikat a gólyafiókák

2024. július 31., 17:50
Bontogatják szárnyaikat a gólyafiókák Zala vármegyében. Az állomány tavaly rekordméretű volt és idén is ígéretesen indult a hazaköltözés utáni időszak. Ám a tavaszi viharok a fészkeket megtépázták és a fiatal madarak számát is megtizedelték.

2023-ban csaknem 1350 fióka kapott egyedi jelölést. A szakértők erre alapozva abban bíztak, hogy ebben az évben szintén hasonló sikerekről számolhatnak be. A gyűrűzési adatok azt mutatják: Zalába is több madár érkezett vissza. Ezt igazolja továbbá, hogy a vármegyében a korábbiak mellé új fészkek épültek. 

Ezeknek a biztonságossá tétele csak az elvonulás után lehetséges. Ezeknek a magasítását, azt el kell kezdeni szervezni és a tél folyamán jövő tavaszig el kell végezni. Nem mindegyik új fészekaljban vagy régiben volt azért teljes sikerű a fiókanevelés, mert a nagy hideg, a betörő és néha hosszan tartó esőzések tizedelték a gólyaállományt. Így is nagy fiókaszám alakult. Sok gyűrűzés is történt és ezek tapasztalatai alapján 5 fiókás fészekaljak is vannak Zala megyében

- mondta portálunknak dr. Illyés Zoltán biológus.

A kisgólyák szárnybontogatása nemrég kezdődött. Ilyenkor előfordulhat, hogy földön sétáló, esetlen példányokkal találkozunk. Noha természetesnek tűnhet a segítségnyújtás, ez madár és ember számára egyaránt veszélyes. Illyés Zoltán ezért arra figyelmeztet: minden ehhez hasonló esethez szakembert kell hívni. 

Ha csak földön sétáló, de nem sérült gólyát látunk, akkor ott még nincs baj, vigyázni kell rájuk. De ha tényleg lógó szárnyú példányt látunk, akkor ott tenni kell és az adott nemzeti park természetvédelmi őrén, vagy civil szervezeteken keresztül a gólya mentését meg kell szervezni…. Azért egy nagy hosszú csőrű madárról van szó, és ha nem jól fogjuk meg, baj is történhet mind a madár, mind az ember részéről. Tehát szakszerűen kell megfogni, hogy további sérülés sehol ne történjen és minél hamarabb ellátást nyújtva a gólyának röpképessé tehető újra.

A sok csapadéknak köszönhetően rovarokból és az őket megevő hüllőkből, illetve kétéltűekből, azaz gólyaeledelből nincs hiány. A fiatalok egészséges fejlődésének így semmi akadálya és többen már csapatokba verődve gyakorolják a repülést. 

Szöveg: Nagy Jenő

Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg

6f3c3z_Bwj8