
Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kitörésére emlékeztek Zalaegerszegen is
A rendezvényt a Zalai Táncegyüttes műsora nyitotta meg, majd Mihály Luca előadásában Demjén Ferenc: Honfoglalás című dalát hallgathatta meg a közönség. A 177 évvel ezelőtti történéseket Tóth Renáta elevenítette fel. A Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója úgy fogalmazott: ma egy olyan forradalomra emlékezünk, amely nemcsak a könyvek lapjain él, hanem a szívünkben is. Párhuzamot vonva a mával, kiemelte: Petőfi Sándor volt az első magyar influenszer, korának legnagyobb kommunikációs stratégája és brandépítője.
Ha Petőfi Sándor ma élne, vajon hogy hívná fel a figyelmet a szabadságra? TikTokon szavalná el a Nemzeti dalt? Profilképe lobogó hajjal mögötte a Pilvax kávéház, és névjegye: forradalmár, költő, influenszer #a szabadságmindenkié? Vagy Instán posztolna egy #forradalom, #szabadság, #pilvaxotttali cimkés képet? Lehet, hogy Jókai Mór egy végtelenített Podcast-sorozatban mesélné el az 1848-as eseményeket, ahol a következő részben mindig egy újabb és izgalmasabb fordulat várna ránk? Mosolyoghatunk ezen, de az igazság az, hogy 1848 ifjai a maguk korában éppen ilyen innovatívak voltak. Ők is azt keresték, hogyan lehetne megszólítani, felrázni az embereket, csak akkor még nem like-okban mérték a népszerűséget, hanem abban, hányan mozdulnak meg a hívó szavakra.
A világ megváltozott 1848 óta, de az eszme ugyanaz maradt - folytatta Tóth Renáta. Hangsúlyozta: a forradalmakat mindig az álmodók kezdik, a harcosok vívják meg, és a bölcsek fejezik be. A szabadság egy lehetőség, de egyben felelősség is – hívta fel a figyelmet.
177 évvel ezelőtt március 15-én valami megváltozott – kezdte beszédét Vigh László. Az országgyűlési képviselő a forradalom szándékaira, majd a 12 pont követeléseire emlékeztetett.
Ennek a 12 pontnak az aljára az van írva, hogy egyenlőség, szabadság, testvériség. Mikor fog megvalósulni a testvériség? Mikor lesz az, hogy a magyar ember, nem bántja a magyart? Bármi legyen is a véleménye, nem ellenségként, hanem ellenfélként kezeli? Tiszteljük meg egymást bármi a véleményünk, a hozzáállásunk a dolgokhoz!
Legyen béke, szabadság és egyetértés! – idézte az országgyűlési képviselő, majd kijelentette: ma is ugyanez a magyar nemzet követelése.
Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg