2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Ajánlott védekezni - ismert és visszatérő probléma minden évben a szúnyoginvázió

Ajánlott védekezni - ismert és visszatérő probléma minden évben a szúnyoginvázió

2024. július 26., 16:00
Ismert és visszatérő probléma minden évben a szúnyoginvázió. Noha a katasztrófavédelem rendszeresen gyéríti a vérszívókat, kora reggel, illetve sötétedés után egyaránt kellemetlenné teszik a kerti munkát és a szabadtéri programokat.

A csípésük viszketést és duzzanatot okoz, valamint betegségek terjesztéséért is felelősek lehetnek. A szúnyogok nyálában található fehérjék megakadályozzák a vér alvadását és allergiás reakciót okozhatnak. Ilyenkor, elsősorban gyermekeknél ajánlott a háziorvos segítségét kérni.

Nagyon kell arra figyelni, hogy rögtön jeges borogatást alkalmazzunk, vagy hűtő hatású gyógynövényes kenőcsökkel kezeljük. Időnként szteroid tartalmú helyi kenőcsök alkalmazására is szükség lehet. Az előbb említett esetben, amikor túl érzékeny gyerekekről van szó nagy kiterjedésű szúnyogcsípésekkel, akkor elkerülhetetlen lehet az orvoshoz fordulás és ott akár antihisztamin tartalmú gyógyszert is írhat fel az orvos kolléga

- tájékoztatott dr. Bába Marianna háziorvos.

Noha nehéz megállni, nem szabad vakarni a csípéseket. Ez ugyanis másodlagos felülfertőzést okoz, ami baktériumos gyulladással jár. A háziorvos hangsúlyozta: a megfelelő védekezéssel és megelőzéssel akár súlyos betegségek terjedését is megakadályozhatjuk.

Ez a dengue-láz lehet, akár malária, sárgaláz előfordulhat vagy a nílusi vírusos fertőzés. A szúnyogcsípések kezelése elsősorban a védekezéssel, megelőzéssel kezdődik. Érdemes megválasztani inkább a nappali órákat a szabadban tartózkodásra. Kora reggeli, késő esti órákban pedig számítani kell a szúnyogok megjelenésére, hosszú öltözékben tartózkodni a szabadban. Szúnyogriasztó spray-k alkalmazásával, szúnyogriasztó és rovarölő eszközök alkalmazásával, füstölők és elektromos rovarölő eszközök használatával csökkenthető a szúnyogcsípések száma.

Mivel vízben rakja le tojásait, ezért érdemes a magánkertekben kialakult apró tócsákat, valamint a virágalátéteket és vödröket kiüríteni, a csapadékvízgyűjtőket pedig lefedni. A vérszívókat a katasztrófavédelem környékünkön havonta gyéríti.  

Szöveg: Nagy Jenő

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

W3igpgRsVGw
# Kapcsolódó galériák