A V4-ek múltja, jelene - és jövője?
A Mathias Corvinus Collegium Zalaegerszegi Képzési Központja két éve indította tanfolyamait és ingyenes előadásait. Közéleti sorozatuk az idei tanévben is kéthetente várja az érdeklődőket.
Különböző témákban hívunk előadókat. ahogy tettük ezt eddig is. Nagyon nagy érdeklődést mutat a zalai közönség a geopolitikai témák iránt, így volt vendégünk Németországból, aztán a kínai gazdaságról hallhattunk előadást. Tervezzük, hogy idén ezeknek a sorát folytatjuk. Ilyen ez a mai előadás is, hiszen a V4-ekről, a Visegrádi országok gazdaságáról, társadalmáról lesz ma szó. Emellett nagy érdeklődés mutatkozik a pszichológiai témák iránt, úgyhogy mindenképpen tervezünk ezen a szakterületen is továbbmenni, valamint a Szülők Akadémiája rendezvénysorozatunk keretében az oktatással, neveléssel kapcsolatos témákat fogunk majd górcső alá venni
- árulta el dr. Sali Zsófia, a Zalaegerszegi MCC képviseletvezetője.
A Visegrádi Együttműködés 32 éves múltra tekint vissza. Hazánk az indulás óta tagja a régiós kormányközi platformnak. Erejét a múltja, illetve az elmúlt időszakban elért eredményei adják - fogalmazott előadásában Janik Szabolcs.
A következő nagy fordulópont, vagy mérföldkő a 2015-ös európai migrációs válság volt, amiben viszonylag rövid idő alatt a négy kormány - egyébként rendkívül különböző színezetű és pártideológiájú, pártösszetételű kormány - egymásra talált a tömeges bevándorlás elutasításában. Erre tudtak egy nagyon mély és szoros együttműködést felépíteni.
Míg a migrációpolitikában közös álláspontot képviselnek a V4-ek, az ukrajnai háború megítélése komoly feszültséget okoz a felek között - mutatott rá az előadó, majd leszögezte: az egymástól olykor eltérő nézetek ellenére van jövője és szükség van a régiós együttműködésre.
Az MCC rendezvénysorozata szeptember 28-án idegen nyelvű előadásokkal folytatódik. Akkor két amerikai jogászprofesszor hívja kerekasztal-beszélgetésre az érdeklődőket.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg