A szüret legnagyobb veszélye a mustgáz – érdemes megfogadni a katasztrófavédelem tanácsait
A színtelen, szagtalan gáz nehezebb a levegőnél, így meglétét először a talaj közelében kell ellenőrizni. Kósi Zsolt szóvivő szerint erre a feladatra egy gyertya is alkalmas, ám biztosabb a szén-dioxid érzékelő használata.
Ha belépünk egy olyan pincébe, ahol mustgázzal telített, leejtünk valamit, akkor könnyedén bajba kerülhetünk. Gyakorlatilag pillanatok alatt olyan központi idegrendszeri bajokat okozhat, hogy hiába vagyunk fizikailag a toppon, olyan zavarok állnak fel, hogy nem tudunk kimenni a helyiségből. Ez a legnagyobb veszélye ennek a szüreti időszaknak. Nagyon figyelni kell arra, hogy ezeket a pincéket rendszeresen szellőztessük
- tájékoztatta portálunkat Kósi Zsolt szóvivő.
A szakember az elmúlt napokban lehulló nagy mennyiségű csapadék miatt a házak előtti vízelvezető árkok tisztítására hívta fel a figyelmet. Erre eső előtt és után egyaránt szükség van. Ilyenkor a leveleket, ágakat, szemetet, sarat és egyéb törmeléket is el kell távolítani.
Érdemes ilyenkor, ilyen nagyobb esőzések után mindig ránézni ezekre a vízelvezetőkre, hiszen előfordulhat, hogy iszapos nagy mennyiségű hordalék érkezett, ezeket el kell távolítani. Sokan lebetonozzák a parkolás miatt ezeket az átfolyókat, ez nem mindig megoldás. Arra kérjük őket, hogy ezt ne tegyék. Mindenképpen kerüljék azt, hogy a levágott füvet és veszélyes hulladékok beleöntését az árokba, nyilván ez akadályozza a víz elfolyását is.
A szóvivő kiemelte: senki ne használjon gyomirtót az árkok területén. A benne lévő növények ugyanis megkötik a földet és megakadályozzák, hogy a sár az útra folyjon és elzárja az átereszt.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg