A pozsonyi csata 1117. évfordulójára emlékeztek
A honfoglaló vezér 40 ezer fős serege elsöprő győzelmet aratott az ellenük felállított több, mint százezres német–bajor haderő ellen. A napokig tartó csata megalapozta Magyarország jövőjét Európában. Császár Zoltán, a Pro Civitate Dei Egyesület elnöke szerint nagyobb figyelmet kellene fordítani történelmünk sikeres mozzanataira.
Történelmünk tele van olyan eseményekkel, melyek inkább a szomorkás emlékezést teszik indokolttá. Ezt meg is tesszük nemzeti ünnepeinken. Viszont nem szabad megfeledkezni azokról a sikerekről, melyek a magyarságot összekovácsolták akkor és alkalmasak rá ma is, hogy összekovácsolják. Hiszen elmondhatjuk, hogy amit az építők 907-ben is elvetni kívántak, az szegletkővé vált.
Paál István, a Zalai Magyar Nemzeti Szövetség és a Rákóczi Szövetség Zalaegerszegi Szervezetének elnöke az ütközet legfontosabb pillanatait felidézve Árpád taktikai zsenialitását méltatta.
Mi volt a jelentősége és eredménye a pozsonyi győzelemnek? Nyugat felől megszűnt 123 évig a Kárpát-medencét fenyegető támadások veszélye. Magyarország Európa legerősebb államává vált, teljes ellenőrzése alatt tartotta Bajorországot, Szászországot, Türingiát. Hatalmas éves adó fizetésére kötelezte a német fejedelemséget. Nem hódított területeket, de hosszú időre megelőzte a német egyesülésből eredő Magyarország felé irányuló veszélyeket.
Az ünnepség végén a város, a környékbeli civil szervezetek és hivatalok vezetői koszorúzással és főhajtással tisztelegtek a Baross ligeti emlékműnél.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg