2025.04.25., péntek - Márk napja
facebook
Keresés
A Holokauszt áldozataira emlékeztek

A Holokauszt áldozataira emlékeztek

2025. április 17., 11:31
Több, mint 500 általános- és középiskolás diák csatlakozott az emlékmenethez, amit a Béke-Shalom Baráti Társaság rendezett Zalaegerszegen, a Holokauszt magyar áldozatainak emléknapján. 1944-ben április 16-án kezdték felállítani a magyarországi gettókat. Zalaegerszegen mintegy 1000 zsidót zsúfoltak össze, majd hurcoltak el Auschwitzba, csak azért, mert más vallásúak voltak.

Az emlékezők az egykori Zsinagóga épületétől a temetőig sétáltak, ahol Schwáger Flóra, a Kölcsey Ferenc Gimnázium diákja saját versét olvasta fel. A több, mint 80 évvel ezelőtti zalaegerszegi és zalai történésekről Paksy Zoltán, a Zala Vármegyei Levéltár történész-főlevéltárosa tájékoztatta a fiatalokat.

Zalaegerszegen is az országos forgatókönyvnek megfelelően zajlottak az események. Április közepén megkezdődött Zalaegerszegen a gettó felállítása, amit itt is, ahogy az ország más városaiban - a rendelet előírásai szerint - a belvárosban kellett felállítani. Az itt éló zsidók nagy része is a belváros területén élt. Az Eötvös utcából és más utcákból alakították ki a gettót.

A belvárosból az egykori téglagyár területére terelték a zsidókat, majd három napos éheztetést és vallatást követően vonattal Auschwitzba szállították őket. Zalából mintegy 3500 embert deportáltak, akiknek 80 százaléka odaveszett. Az, hogy mindez még egyszer ne történhessen meg, nagyban múlik a mai fiatalságon - emelte ki Radnóti Zoltán főrabbi.

Ez nem egy napon múlt, hanem előtte évtizedekkel már a zsidó törvényekkel, az embereket rászoktatták arra, hogy vannak mások, vannak alacsonyabb rendű emberek. És a gyerekeknek arról beszéltem, hogy ne hagyják magukat befolyásolni, minden osztálytársuk, minden barátjuk ugyanolyan ember. És ha ők megkülönböztetik őket, akkor ez a Holokauszt első lépése.

A megemlékezést és az emléksétát a Béke-Shalom Baráti Társaság szervezte Zalaegerszegen.

Mostanában jobban felerősödött a kirekesztés, a gyűlölet hangja, és a tolerancia hiánya.  És úgy gondoltuk, hogyha 2001-ben bevezették, hogy a Holokauszt-nap április 16-a a gettóba zárás napja legyen, illetve a gettó felállításának a napja legyen, akkor itt Zalaegerszegen méltó megemlékezést szervezzünk

- fogalmazott Siklósi Eszter Judit, a Béke-Shalom Baráti Társaság elnöke.

A zalaegerszegi és városkörnyéki iskolák diákjai kezükben tartották azoknak a településeknek a neveit, ahonnan kiírtották a zsidókat. Síremlékükre köveket helyeztek az emlékezők.

Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

exVEWx3GUQU
# Kapcsolódó galériák