
Vendéglátós pótszilveszter
Pótszilvesztereztek a vendéglátósok. A Contrast Bistro tulajdonosa már évek óta meghívja a szakmában dolgozó kollégáit egy kis kikapcsolódásra, kötetlen beszélgetésre. Fontosnak tartja ugyanis, hogy a már kialakult együttműködéseket továbbvigyék, esetleg újakat hozzanak létre.
Eddig zárt keretek között működött ez a program
– avat be a részletekbe Szekeres Péter tulajdonos.
Minden vendéglátós kollégának, akivel valamilyen kapcsolatom volt, küldtünk egy meghívót. Most viszont nyilvánossá is tettük, hogy a helybéli vendéglátósok is el tudjanak jönni, és megvitathassuk az élet nagy dolgait, vagy a vendéglátáshoz kapcsolódó különböző olyan dolgokat, amiről egyébként nem nagyon szoktunk beszélni, csak szakmán belül.
– Van szakmai együttműködés is az itt lévők között?
Én azt gondolom, hogy kell, hogy legyen szakmai együttműködés is. Minden szakmában egyébként fognak a szakemberek, a mi szakmánkban is. Ha nem tartunk össze, akkor nem lesz sokáig szép ez a szakma, amit mi választottunk.
Hiányzik a szakképzett munkaerő
– A vendéglátásban mi az, ami igazán kihívás akár 2025-ben, vagy akár távlatokban?
Most már elég sok kihívással küzdünk, de a legnagyobb kihívás a szakképzett embernek a hiánya. Nincs olyan szakképzett ember, akit lehetne alkalmazni, vagy ha van, akkor nagyon magas bért kell neki fizetni. De általában az a jellemző, hogy nincs, egyáltalán. Nincs olyan, aki szakképzett és a vendéglátásban szeretne dolgozni. Úgyhogy az ő helyüket olyanokkal pótoljuk, akik nem vendéglátósok, és az adott helynek a dolgaira betanítjuk őket. Velük dolgozunk a szakképzett személyek helyett. Nagyon sokan már önkiszolgáló jellegű éttermeket építenek. Sok helyen használnak már egyébként robotokat is. Én ezzel nem értek egyet, mert a vendéglátásnak ez a szolgáltató jellege, az élmény jellege szerintem eltűnik. Nyilván van egy robotélmény is, de sokáig nem gondolom, hogy el lehet adni. Aztán lehet, hogy tévedek ezzel kapcsolatban.
– Vállalkozóként milyen jövőt lát a vendéglátásban?
A pandémia óta egyébként mindegyik év a változás éve. Sokat tervezni nem lehet, de kell tervezni, hogy legyen A, B, C és D variáció, mindenféle dologra. Bármikor érhet meglepetés. Ha nem vagy kitartó, akkor nem biztos, hogy meg tudsz maradni a kereskedelmi szférában.
– Tulajdonosként, üzemeltetőként van olyan, hogy nem vesz részt a mindennapi munkában?
Szerintem olyan nem létezik, hogy tulajdonosként, üzemeltetőként nem vesz valaki részt a munkában. Vagy ha igen, akkor az egy nagyon nagy cég, és valaki más csinálja helyette. Itt kell lenni, figyelni kell a részleteket, nyitástól zárásig, még ha nem is minden órában, minden percben. De most az az időszak van, hogy mindenre oda kell figyelni, és minden igényt próbálunk mi is kielégíteni és alkalmazkodni a piaci igényekhez.
– Megéri ezt a pótszilveszteri programot megszervezni?
Hogyne érné meg! Természetesen ez számomra is élmény, és azt gondolom a vendéglátósoknak is. Folyamatosan készülnek képek, minden évben fel is teszik őket a közösségi médiába. Nyilván azért, mert büszkék erre, vagy jól érzik magukat, vagy valamilyen élmény kapcsolódik hozzá. A beszélgetések azok, amelyeknek értéke van. Nagyon fontos a személyes találkozás
– mondja Szekeres Péter.
Szöveg: Buza Beáta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg