Időben fel kell készíteni kertjeinket a télre!
Kiemelt figyelmet kell fordítani idén ősszel kertjeinkben a növényvédelemre. Az időjárás kedvezett a fertőzéseknek és gombás betegségeknek, ezért érdemes a vegetációt időben és szakszerűen felkészíteni a télre.
A szokásosnál több kihívással néztek szembe idén a gyümölcsfák. Az almákat, a körtéket és a csonthéjasokat is pusztította a monília, ezért idő előtt lehullatták lombjaikat. A fertőzött levelek és ágak eltávolítása kulcsfontosságú –figyelmeztetett Tüh Annamária, a Zala Vármegyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi osztályának növényvédelmi ügyintézője.
Elsősorban a levélbetegséggel fertőzött lombot célszerű komposztálni, de csak abban az esetben, ha viszonylag kiegyenlített hőmérsékleten tudjuk ezt kezelni. Ekkor fognak ugyanis ezek a kórokozók elpusztulni. A fertőzött ágmaradványokat pedig szükséges eltávolítani ezekről a fákról, majd felaprítani és úgy a komposztba juttatni.
A lemosó permetezésről sem szabad megfeledkezni. Ennek oka, hogy 5 fokos hőmérséklet alatt a kórokozók és kártevők számát csökkentő eljárás már nem ajánlott. A szőlőt szintén megviselte a csapadékos nyár. Ezen a levélen is jól látható a sárgasággal járó, úgynevezett fitoplazmás betegség. A szakember az érintett tőkék eltávolítását javasolta.
Ez azért fontos, mert ugyan az amerikai szőlőkabóca, amely a betegséget terjeszti, már nem rajzik, és nem repül, de a beteg tőkéket most ki tudjuk válogatni és el tudjuk távolítani. Nagyon fontos, hogy ne maradjanak fent ezek a beteg tőkék a következő évre és ennek szüret után van ideje.
A fekete rothadás, a lisztharmat és a peronoszpóra egyaránt a leveleken telelnek át. Ezért a fertőzött maradványokat érdemes összegyűjteni, majd megsemmisíteni, vagy a talajba forgatni.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg