Az EU betiltaná a dohányzást a vendéglátóhelyek teraszain is
Az Európai Bizottság igyekszik csökkenteni a dohányzásnak való kitettséget.
Az Euronewshoz eljutott egy tervezet, amely szerint az Európai Bizottság javasolni fogja a dohányzási tilalmak kiterjesztését.
A tervezet célja a passzív dohányzás csökkentése nyilvános helyeken, munkahelyeken és tömegközlekedési eszközökön. Kitiltanák a cigarettát a vendéglátóhelyek teraszairól, a munkahelyek, kórházak, idősotthonok kültéri területeiről.
Azokra a szabadidős létesítményekre is vonatkozna a tiltás, ahol gyerekek tartózkodhatnak,
így az uszodák, a játszóterek, az állatkertek, vidámparkok és az oktatási intézmények is teljes mértékben füstmentes övezetté válhatnak az Unióban. Magyarországon eddig is elég szigorú szabályozás volt érvényben, a magyar dohányosokat leginkább a vendéglátóhelyekre vonatkozó rész érintheti, most ugyanis szabadon lehet dohányozni a teraszokon, hacsak a tulajdonos nem tiltja meg.
De nem csak a hagyományos cigarettákra vonatkozik a javaslat, a dohányipari újításokra is kiterjed. Mindenféle hevített dohánytermékre vonatkozik majd, legyen az nikotintartalmú vagy nikotinmentes. Az új szabályozás – amennyiben elfogadják –, a dohányzáspótló eszközökre ugyanúgy érvényes lesz majd, az indoklás szerint a bizonyítékok, amelyekkel alátámasztják, hogy ezek a leszokást segítik, nem meggyőzők.
Az Európai Bizottság kedd délután sajtóközleményben erősítette meg, hogy mostantól erőteljesebb intézkedéseket ajánl a tagállamoknak a füstmentes környezetre vonatkozóan - írja a hvg.hu.
A Bizottság egyik fő célja eredetileg az, hogy 2025-ig harminc százalékkal csökkentsék a dohányzók arányát az uniós országokban, 2040-re pedig legyen egy teljesen füstmentes generáció. A Bizottság a dohányzási tilalmak kiterjesztésére vonatkozó tervezetet januárban hirdette volna ki, azonban végül elhalasztották. A dohányipari termékek adóztatásáról szóló irányelv reformja is késik, a tervezet 2025-re várható. A civil szervezetek attól tartanak, ez a dohányipari lobbi hatása. Az európai ombudsman már bírálta a Bizottságot, mert nem hozták nyilvánosságra a lobbistákkal tartott találkozókat.
Magyarországon egyébként csökken a dohányosok száma, de egyre többen szívnak illegális cigarettákat. A KPMG tanulmányában 38 európai ország illegális forrásból származó cigarettafogyasztását vizsgálta az elmúlt évben. Kiderült, hogy Magyarországon 2023-ban az illegális cigaretták 36,3 milliárd forintos adóbevétel-kiesést okoztak.
Fotó: Illusztráció/Freepik