Egyre többen ismerik a segítségkérő kézjelet Magyarországon is
Nagyon sokan figyeltek fel annak a fiatal nőnek a történetére, aki egy interneten terjedő néma kézjellel kért segítséget egy bolti eladótól. Kiderült, hogy a nőt a vele együtt érkező férfi bántalmazta. Az ügyben rendőrségi eljárás indult, a segélykérő kézjel pedig még több emberhez jutott el. A rendőrök szerint a kezdeményezés rendkívül fontos és hasznos.
Tenyérbe szorított hüvelykujjának mutatásával kért és kapott segítséget egy fiatal nő egy kaposvári bolt eladójától.
Láttam, hogy irányítja az úr a hölgyet, már úgy jöttek be. Először bal kézzel mutatta ezt a kézmozdulatot, majd utána jobb kézzel jelezte felém, akkor felvette velem a szemkontaktust és akkor láttam, hogy ki vannak sírva a hölgynek a szemei
– mondta az ATV-nek az eladó.
A somogyi rendőrök készítettek egy videót a kézjel népszerűsítése érdekében, amiben jól látszik, hogy gyerekek, idősek, bántalmazott nők is jelezhetik észrevétlenül a környezetüknek, hogy bajban vannak.
Az ATV stábja azt tapasztalta, hogy sokan vannak, akik ismerik a jelzést. Zalában többen is azt mondták, hogy azonnal segítenének, ha látnák a segélykérést:
- Ez egy nagyon hasznos jó dolog, mert így úgymond rejtjellel tudják jelezni, hogy valaki bántalmazás áldozata.
- Szerintem fontos amúgy, hogy odafigyeljünk egymásra, és ez azért hozzájárul ahhoz, hogy tudjunk segítséget kérni és segítsünk egymásnak, szóval, jó dolognak tartom. Én segítenék mindenképpen.
- Nagyon jó dolognak tartom ezetet, hogy nemzetközileg elindít valamit az embereknél, hogy segíteni kell egymáson.
Nógrádban egy fotókiállítás megnyitóján is érdeklődtek, ott is sokan ismerik a jelet.
- A segítségkérést jelenti. Nyitott tenyér, behajtja és ökölbe szorítja a kezét. Én azt hiszem, hogy ez egy rendkívül jó dolog. Meg kell ismerni ezt mindenkinek.
- Mindannyian kerülhetünk olyan élethelyzetbe, amikor nem tudunk szóban segítséget kérni senkitől, de jelezhetjük, hogy bajban vagyunk, és ha mindenki ismeri ezt a jelet, akkor tud segítséget hívni a számunkra.
A rendőrök egyébként azt javasolják, hogy a néma segélykérést észlelők ne akarjanak maguk segíteni, inkább hívják a rendőrséget.
Fotó: Somogy vármegyei rendőrség/Facebook