Egyre több diák vállal munkát a nyáron
A diákmunka szezonja elkezdődött, és egyre többen jelentkeznek munkára a nyári vakáció alatt. Az utóbbi években egyre népszerűbb a diákfoglalkoztatás: tavaly több mint 100 ezren dolgoztak az országban, idén pedig várhatóan ennél is többen fognak majd.
A diákmunka nem csak a nyári időszakban népszerű, hanem az év minden hónapjában. Egyre gyakoribb, hogy a diákok tanulmányaik mellett szeretnének dolgozni.
A Magyarországon piacvezető Prohuman Diákmunka operatív igazgatója szerint a következők lesznek idén a slágerdiákmunkák:
Dinamikusan nő azoknak a diákoknak a száma, akik diákmunka keretein belül teljesítik kötelező egyetemi vagy főiskolai szakmai gyakorlatukat is.
Egyre bátrabbak a cégek, egyre több a diákmunkás, egyre jobbak a bérek
A vállalatok már bátrabban alkalmaznak diákmunkaerőt és egyre több pozícióban adnak lehetőséget számukra. Ez az trend azonban nem meglepő, mivel számos előnye lehet mind a vállalatoknak, mind pedig a diákoknak. A diákmunka alkalmazása lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy rugalmasan alkalmazkodjanak a változó munkaigényekhez és időszakos terhelésekhez, így könnyebben tudnak alkalmazkodni a szezonális vagy rövid távú munkafolyamatokhoz, anélkül, hogy hosszú távú szerződéseket kellene kötniük.
„25 év alatt adómentes a diákmunkásként szerzett jövedelem, tehát a bruttó bér egyenlő a nettó bérrel, 25 év felett pedig csupán a 15%-os személyi jövedelemadót vonnak le a fizetésből. Mindemelett a vállalatok az iskolaszövetkezeteken keresztül rugalmasan és gyorsan tudnak diákokat foglalkoztatni, nem kell bajlódniuk a foglalkoztatással járó adminisztrációval, toborzással, kiválasztással mivel ezt az iskolaszövetkezet végzi, és rugalmasan tudják az éppen aktuális munkaerőigényekhez igazítani a létszámot” – emelte ki Tóth Rozália.
A diákmunka lehetőséget ad a fiataloknak arra, hogy valós munkakörnyezetben szerezzenek tapasztalatot. Ez segít megérteni a vállalati működést, fejleszti a munkavégzésre vonatkozó készségeket és hozzájárul a szakmai fejlődésükhöz. Emellett a diákmunkaerőnek gyakran kedvezőbbek a bérfeltételei, ami a vállalatoknak költségmegtakarítást eredményezhet, a diákok számára pedig ezek a pozíciók kiváló lehetőséget nyújtanak a munkatapasztalat megszerzésére és a szakmai fejlődésre. A diákmunka lehetőséget ad a diákoknak, hogy felfedezzék és kipróbálják a különböző szakterületeket. Ez segíthet nekik meghatározni a karrierirányt és megszerezni azokat a készségeket, amelyek segíthetnek a jövőbeli álláslehetőségekben.
Diákmunkás bérek idén:
A diákmunka minimálbére bruttó 1334 Ft/óra, a középfokú végzettséghez kötött munkáknál pedig bruttó 1704 Ft/óra (25 éven aluliaknak ez nettó összeg). Az átlagos órabér országosan ennél magasabb, 1700- 2000 forint körül mozog, a balatoni munkák bérezése még kedvezőbb, és a fővárosban is általában magasabbak a diák-fizetések az országos átlagnál. A munka jellege mellett a bért befolyásoló tényezők közé tartozik a szakmai tapasztalat, a nyelvtudás, az életkor és az, hogy a diák mennyire rugalmasan tud munkát vállalni. Egy jól képzett diák IT vagy mérnöki területeken akár 4 ezer forintos órabért is kézhez kaphat - A Prohuman Diákmunka tájékoztatója szerint.
Kép: Illusztráció/Freepik