A skarlátos esetekről szólalt meg az NNK
A Nemzeti Népegészségügyi Központ adatokkal cáfolta azokat az aggodalmakat, miszerint rohamosan terjedne az országban a skarlát. A járványügyi osztályvezető ugyanakkor kiemelte: a tünetek jelentkezésekor forduljunk orvoshoz és mielőbb kezdjük meg az antibiotikumos kezelést.
A heti adatok szerint 119, 204 és 304 volt a skarlátos esetszám, ezt értékelték egyesek úgy, hogy az esetszám megugrott. Molnár Zsuzsanna szerint azonban ezeket torzította a húsvét, ami egy szünettel is összekapcsolódott, és ilyenkor mindig visszaesik a bejelentések száma, utána pedig megnövekszik - számolt be az Infostart. Ezért a valós képet a havi adatok mutatják:
- januárban 450,
- februárban 640,
- márciusban 870,
- áprilisban 890 megbetegedést jelentettek az orvosok.
Ez alapján március és április között már csak egy 20-as különbség van, vagyis áprilisban vagy esetleg májusban eléri a betegszám a csúcsértéket - mutatott rá a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi osztályvezetője.
Amit a betegségről tudni kell
A skarlát cseppfertőzéssel és közvetlen kontaktussal terjed.
Tünetei a testszerte megjelenő vörös bőrkiütés, a torokfájás és a magas láz.
A magyarországi háziorvosok jól felismerik a betegséget és felírják az antibiotikumot, amivel a skarlát nagyon jól kezelhető.
Nagyon fontos, hogy mielőbb antibiotikumos terápiát kapjon a gyermek, hiszen az megelőzi a szövődmények kialakulását, illetve az így kezelt gyermek már 1-2 napon belül elveszti fertőzőképességét.
A szakember lényesnek tartotta kiemelni, hogy az előírt antibiotikumot be is kell szedni.
Tipikusan gyermekbetegség a skarlát, két korosztályban diagnosztizálják a legtöbb esetet: a 3-5, illetve a 6-9 évesek között (százezer 3-5 éves gyerekből 493-nál jelentettek idén skarlátot).
Szövődményként már a betegség idején kialakulhat tályog a mandulán vagy középfülgyulladás. A későbbi szövődmények kialakulása főként az antibiotikum-éra előtt volt jellemző, akkor a szívet, az idegrendszert és a vesét érintő megbetegedés alakult ki.
Fotó: illusztráció/Freepik