
Zalaszentgyörgyön indul a Nemzetközi Szent György Lovagrend ünnepségsorozata
Schein-Nagy Gabriella: A Nemzetközi Szent György Lovagrend 1326-ban alakult Károly király idejében, így 2026-ban lesz a 700 éves évfordulónk. Idén kezdjük el a Szent György-évet ezzel a zalaszentgyörgyi rendezvénnyel, melyet a Zala vármegyei priorátus és Zalaszentgyörgy önkormányzata közösen szervez. A Nemzetközi Szent György Lovagrend egy világi rend. Független mindenféle egyháztól, bárki beléphet a tagjai közé, aki a céljait magáénak elismeri, és aki tud azonosulni a tevékenységével, ami főleg segítségnyújtás, karitatív tevékenységek, tehát a rászorulók segítése, istápolása, illetve hagyományaink, nemzeti ünnepeinknek ápolása. Több vármegyei priorátusunk van, tehát országos szinten jelen vagyunk mindenhol.
Mi az apropója annak, hogy éppen Zalaszentgyörgyön indul a Szent György-év?
Kovács Dezső: Több oka is van ennek. Árpád-kori templomunk Szent Györgynek lett szentelve. A település viseli Szent György nevét, ugyanakkor templomunk és Zalaszentgyörgy település első írásos említése 1326-ból származik, vagyis éppen egyidős a Nemzetközi Szent György Lovagrenddel. Kaptunk az alkalmon, hogy Zalaszentgyörgy adjon helyt ennek a rangos és nagyon nívós eseménynek.
Akkor egyszerre két évfordulót is ünnepelnek április 24-én Zalaszentgyörgyön.
Kovács Dezső: Így van! A település első írásos említése származik 1326-ból, ám nyilván ennél régebbi alapítású a falu. A temploma is erről tanúskodik, hiszen a 13. századból származik. Vándor László nyugalmazott múzeumigazgatónak köszönhetően a templom feltárt, restaurált, nagyon szép freskók láthatók benne, melyek fel lettek újítva és restaurálva. Nekem zalaszentgyörgyiként felemelő élmény és felemelő dolog, hogy a Szent György Lovagrend alapításának évéből származik a településünk első írásos említése, és egybeesik így a 700 éves évforduló.
Ön nemrég csatlakozott a Szent György Lovagrendhez. Motiválta a döntésében, hogy olyan településről származik, ami ugyancsak Szent György nevét viseli?
Kovács Dezső: Abszolút! Amikor Tombi Lajos prior úr felkért erre a tagságra nyilván gondolkodtam rajta, hogy vajon milyen ismérvek alapján. Motivált természetesen, hogy zalaszentgyörgyi vagyok, településünk szintén 1326-ban volt először említve írásban, akárcsak a lovagrend. Illetve volt még egy szempont vagy aspektus, testvértelepülésünk Marosszentgyörgy, ahol szintén van Szent György Lovagrend. Azt gondoltam, hogy nem lehetnek véletlenek ezek az egybeesések. Úgyhogy nem kellett magamat győzködni arról, hogy itt a helyem. A rend céljaival teljes mértékben tudok azonosulni, és egy ilyen szép hagyomány, egy ilyen történelmi előzmény inspirálja és motiválja az embert a hétköznapokban is.
Megvan már az április 24-e esemény részletes programja?
Kovács Dezső: Igen, megvan. A Szent György-év vezetője, Kovács Balázs prior bízott meg bennünket azzal, hogy a zalaszentgyörgyi eseményt koordináljuk. A program Szent György napján 15 órakor szentmisével kezdődik Zalaszentgyörgyön, a Szent Györgynek szentelt templomban, amit Farkas László plébános úr fog celebrálni. A lovagok bevonulásával indul az esemény. Ezt követően a szentgyörgyi Tájház portáján szervezünk egy fogadást a vendégek számára, ahol egy kiállítást is megtekinthetnek. A lovagkor újkori történelmét bemutató vándorkiállítás nálunk lesz először látható, majd a későbbiekben az ország több pontján is megtekinthetik az érdeklődők.
Mennyire lesz országos hírű ez a zalai megnyitó? Érkeznek az ország többi részéből is a lovagrend tagjai?
Schein-Nagy Gabriella: Majdnem minden priorátusból jönnek vendégek. Nyilván a főprior az egyik kiemelt vendég, illetve az elnökség. Zalaegerszeg polgármestere is nyilván jelen lesz, aki szintén lovagrendi tag, és vállalta azt, hogy egy kis köszöntőt is mond. Körülbelül 40-50 főre számítunk.
Zalaszentgyörgy az első állomás. Hogyan folytatódik ezt követően a Szent György- év?
Schein-Nagy Gabriella: Erről a későbbiekben fogunk pontos információt kapni. Az a lényeg, hogy ebben a Szent György-évben, azaz 2026. április 24-éig a priorátusok megszervezik a különböző helyszíneken ugyanezt a rendezvényt. Az utolsó állomás Esztergomban lesz, ott lesz a záróünnepség a 700 éves évforduló napján.
Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg