Vízi túrázás Zalában: biztonsági tippek és mentési útmutató
Zala vármegyében rengeteg lehetőség van a vízi túrázásra, csónakázásra. A Balaton, a Kis-Balaton, és számos nagyobb tó mellett a sebes folyású Mura folyó is várja az evezésre vágyókat.
A forró nyári időben nincs is jobb, mint a vízparton hűsölni, vagy egy izgalmas vízi kalandra indulni.
De ne feledjük, hogy a víz nemcsak szórakoztat, hanem veszélyeztet is. Minden évben több tucat ember fullad vízbe, vagy szenved súlyos sérüléseket vízi balesetekben. Ezeknek a tragédiáknak a nagy része megelőzhető lenne, ha betartanánk az alapvető biztonsági szabályokat.
A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ezért arra kéri a vízi túrázni indulókat, hogy figyeljenek oda az alábbiakra:
- Túrázzanak csak tapasztalt, az adott szakaszt jól ismerő túravezetővel! A vízi útvonalak sokszor változnak az időjárás és az árhullámok hatására. Egy tapasztalt túravezető tudja, hogy hol vannak veszélyes szakaszok, akadályok, vagy erős sodrások.
- Viseljenek mindig mentőmellényt! Még az úszni jól tudók is könnyen bajba kerülhetnek, ha felborulnak a csónakban. A mentőmellény segít abban, hogy ne merüljenek el a víz alatt, és könnyebben kimenthessék őket.
- Tudják mindig, hogy merre járnak! A kenuban ülők igyekezzenek folyamatosan a parti tárgyakhoz viszonyítani a helyzetüket (épületek, hidak, folyami kilométerek, vízi műtárgyak). Ha bajba kerülnek, így könnyebben tudják megmondani, hogy hol vannak.
- Ne igyanak túl sok alkoholt! Túra közben a túlzott alkoholfogyasztás végzetes lehet. Az alkohol befolyásolja az ítélőképességet, a reakcióidőt és az egyensúlyérzéket. Ne kockáztassák az életüket egy pár pohár sörért!
- Maradjanak együtt csoportban! Csoportos túra esetén fontos, hogy ne szakadjanak el egymástól. Ha valaki bajba kerül, így hamarabb segíthetnek neki. Tartsák be a túravezető utasításait, és ne maradjanak el a csoporttól!
- Legyen legalább egy tapasztalt vízi túrázó minden kenuban! Ha lehetséges, úgy osszák el magukat a kenuban, hogy legalább egy tapasztalt vízi túrázó üljön minden járműben. Ő tudja, hogyan kell irányítani a kenut, és mit kell tenni, ha borulnak.
- Ne kapaszkodjanak bele fába, ágba a sodorvonalban! A kenuban ülők nagyon vigyázzanak arra, hogy ne kapaszkodjanak bele fába, ágba a sodorvonalban, mert könnyen felborulhatnak. Ha látják, hogy egy faág vagy más akadály közeledik, igyekezzenek elkerülni azt.
- Csomagoljanak vízhatlan tartókba! A kenuban vagy más vízi járműben elhelyezett csomagokat érdemes olyan vízhatlan tartókba tenni, amik úsznak a vízen. Így nem vesznek el értékes holmik, ha borulnak.
Ha mégis borulnak, vagy menteni szeretnék társaikat, akkor tartsák be az alábbiakat:
- Első a személyek mentése! A vízen borulás esetén a legfontosabb, hogy kimentsék a vízbe jutottakat. Ne próbálják beemelni őket a kenuba, mert attól a jármű könnyen felborulhat. Inkább vontassák őket a partra.
- Ne próbálkozzanak a sodrásban a kenu megállításával! Mentésnél soha ne próbálkozzanak a sodrásban a kenu megállításával, mert így csak tovább sodródnak. Igyekezzenek a parthoz közel megállítani a kenut, és ott kiszállni belőle.
- Ha mindenki biztonságban van, csak akkor fogjanak neki a tárgyak mentésének! Ha már mindenkit kimentettek a vízből, akkor foglalkozzanak a csomagokkal és az értékekkel. De ne feledjék, hogy ezek pótolhatók, az emberi élet nem.
- Ha önerőből nem tudják megoldani a mentést, hívjanak segítséget! Ha olyan súlyos a helyzet, hogy nem tudják maguk megoldani a mentést, akkor mielőbb hívjanak segítséget a 112-es számon.
A jelzésnél az alábbi információkra van szükség a gyors segítségnyújtáshoz:
Mikor és hol szálltak vízre?
Hol történt a borulás? (parti tereptárgyak, épületek, hidak, folyami kilométerek, vízi műtárgyak megadásával)
Hányan vannak veszélyben?
A jelző személy telefonszáma
Hol történt a borulás? (parti tereptárgyak, épületek, hidak, folyami kilométerek, vízi műtárgyak megadásával)
Hányan vannak veszélyben?
A jelző személy telefonszáma
Fotó: Illusztráció/ Rózsa Edvárd, Magyar Természetjáró Szövetség