
7 dolog, amit a legboldogabb emberek sosem csinálnak
Stephanie Harrison, a The New Happy nevű szervezet alapítója élete során számos akadállyal szembesült, miközben céljai megvalósításán dolgozott.
Úgy érezte, soha nem érheti el azt a boldogságot, amelyre annyira vágyik. Csalódottságában a tudomány felé fordult, és tíz éven keresztül tanulmányozta a jóllét és a boldogság kérdéskörét.
7 dolog, amit a legboldogabb emberek sosem csinálnak
Stephanie Harrison kutatásai során arra jutott, hogy az emberek gyakran hét tipikus módon szabotálják saját boldogságukat. Ezekre mind léteznek tudományosan alátámasztott megoldások, amelyek segíthetnek abban, hogy teljesebb, kiegyensúlyozottabb életet éljenek. A CNBC oldalán sorra vette, melyek azok a viselkedésformák, amelyeket a legboldogabb emberek tudatosan elkerülnek – számolt be a Femina.
Sosem feledkeznek meg a fontossági sorrendről
A legboldogabb emberek sosem követik el azt a hibát, hogy ne tudnák, mi a legfontosabb számukra. Olyan kultúrában élünk, amely gyakran olyan értékeket helyez előtérbe, mint a tökéletesség, a teljesítmény, a túlzott függetlenség és a versengés. A legtöbben azonban nem tekintjük ezeket saját, személyes értékeinknek, ezért folyamatos belső feszültséget élünk meg aközött, amit a külvilág sugall, és aközött, ami valójában számít nekünk. A boldog emberek tudatosan alakítják ki saját fontossági sorrendjüket, és ahhoz igazítják döntéseiket.
Ezért is kiemelten fontos, hogy felismerje saját értékeit. Készíthet róluk listát, vagy alkalmazhatja a szakértő által javasolt módszert: írja le az első öt legfontosabbat, majd minden egyes döntési helyzetben álljon meg egy pillanatra, és tegye fel magának a kérdést: „Melyik választás felel meg leginkább az értékeimnek?”
Nem pazarolják az álmaikat elérhetetlen célokra
Az álmok és vágyak gyakran olyan nagynak tűnnek, hogy elérhetetlennek hatnak. Éppen ezért fontos, hogy ezeket reális irányba terelje, kisebb célokra bontsa. Érdemes rövid távú mérföldkövekben gondolkodni, például egy-két hónapra előre, és feltenni magának a kérdést: „Mit volna ésszerű elérni eddig az időpontig?” Ez a megközelítés segít fenntartani a motivációt és elkerülni a csalódottságot.
Nem hagyják szabályozatlanul az érzelmeiket
Amíg rövid és hosszú távú céljaiért dolgozik, elkerülhetetlenül át fog élni olyan nehéz érzelmeket, mint a félelem, a frusztráció, a szomorúság, az aggodalom vagy a zavarodottság. Fontos, hogy felismerje és meg is élje ezeket az érzéseket. Naponta egyszer érdemes szünetet tartani, mély levegőt venni, és megpróbálni azonosítani, pontosan mit is érez. Az érzelmek tudatos megnevezése segít azok szabályozásában, a szorongás csökkentésében, és támogatja a megalapozott döntéshozatalt.
Nem akarnak mindent egyedül megcsinálni
Az individualista kultúra gyakran azt sugallja, hogy az értékes teljesítmény kizárólag az egyéni erőfeszítés eredménye. Valójában azonban minden eredmény mögött ott van mások támogatása is. A boldog emberek nem félnek segítséget kérni. Ehhez használhat olyan egyszerű kifejezéseket, mint például: „Van valami tanácsa a számomra?”, „Van ideje visszajelzést adni a munkámról?”, vagy „Tudna nekem ebben segíteni?”. A kapcsolódás és együttműködés elengedhetetlen része a tartós jóllétnek.
Nem a sikertelenség bizonyítékának tekintik a hibákat
Hibázni természetes része az életnek, mégis sokan azt gondolják, hogy tökéletesnek kell lenniük, és mindent hibátlanul kell végrehajtaniuk. A boldog emberek ezzel szemben tisztában vannak azzal, hogy a hibák a fejlődés és a tanulás részei. Ha valaki megpróbálja elkerülni őket, azzal éppen a saját előrehaladását akadályozhatja. Amikor legközelebb kudarcot él meg, érdemes emlékeztetnie magát: „Ez a hiba annak a jele, hogy fejlődöm, és egyre közelebb kerülök ahhoz, ami számomra igazán fontos.”
Nem felejtenek el szünetet tartani
A boldog és sikeres emberek tisztában vannak azzal, hogy a munka megszakítása nem időpazarlás, hanem a kreativitás, a motiváció és a jóllét fenntartásának egyik kulcsa. Éppen ezért fontos időnként szünetet tartani, és ha lehet, minden nap beiktatni némi kikapcsolódást. Érdemes átgondolni, milyen típusú pihenésre van éppen szüksége, és mi az, ami valóban feltölti: lehet ez családi vagy baráti időtöltés, egy hobbi, séta vagy kirándulás a természetben.
Nem hiszik, hogy csak a célban lehetnek boldogok
Az a hiedelem, hogy boldogságot csak akkor élhetünk meg, ha már elértük a kitűzött céljainkat, téves és hosszú távon ártalmas. Ez a gondolkodásmód gyakran arra sarkallja az embereket, hogy olyan célokat tűzzenek ki, amelyek jelentősen megnehezítik a mindennapjaikat – abban a hitben, hogy a végén majd minden jobb lesz. A boldog emberek ehelyett felismerik, hogy az út maga is értékes, és igyekeznek örömet találni a mindennapi folyamatokban, nemcsak a végkimenetelben.
Fotó: illusztráció/Freepik