Születésnapi programok a Mindszentyneumban
A 19. századba cseppent a látogató, aki belépett a Mindszentyneumba. Az Iparkodjunk című országjáró kiállítássorozat az Iparművészeti Múzeum jelentős műtárgyakkal rendelkező gyűjteményeit, a Könyvtárat és az Adattárat mutatja be. Prosinger Lívia, a Mare Temporis Alapítvány alalnöke és társai korhű ruhába öltözve mutatták be, milyen volt a könyvkötés, könyvkiadás vagy éppen az újságnyomtatás 1848-ban.
Tárgyi kultúrán keresztül, tapintható, szagolható tárgyakon keresztül engedünk abba, hogy milyen lehetett Petőfiéknek a hétköznapja.
A születésnapi rendezvényen a Mindszentyneum kiállításainak kurátorai tartottak tárlatvezetést. A bíboros, hercegprímás életútjából 56-os szerepvállalása került fókuszba – jegyzete meg Csengei Ágota tagintézmény-vezető.
Nélküle nem tudnánk október 23-ról vagy november 4-ről beszélni. Kivette a részét ebből is. Az ő szerepvállalása, hite erősítette a magyar népet.
Ez az eseménysor hangsúlyos szerephez jut a kiállítótérben Kovács Gergely posztulátor, a kiállítás kurátora.
A diktatúrának a fala, az orosz megszállásnak a fala egy ponton kinyílik, ott, ahol kívülről bejön a természetes fény. Ez az egy nagy ablaka van ennek a kiállítótérnek. Igazából az 1956-os forradalom és szabadságharc nyitja meg ezt a hatalmas falat. Nagyon szép pontja ez a kiállításnak, mert ott ’56 is nagyon átélhető. Számára nagyon fontos volt, hogy a magyar nép szabadította ki a börtönéből. Nagy Imrével ketten ők lettek a jelképes figurái – a pesti srácok mellett – 1956 szabadságharcának.
Mindszenty József 1956. október végén szabadult háziőrizetéből – emlékeztetett Soós Viktor Attila egyháztörténész, a kiállítás kurátora.
A rádión keresztül szól a nemzethez. Négy nap adatik neki. November 4-én hajnalban, amikor a szovjet csapatok Kádárék behívására megszállják az országot és elkezdik a forradalom vérbe fojtását, akkor a parlament épületéből – hisz ott volt akkor a rádióstúdió – Mindszenty az amerikai nagykövetségre megy, ott kér és kap menedéket.
A Mindszentyneum előtti téren november 28-ig látható a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tablókiállítása, mely azt mutatja be, hogy a pártállam miként indított támadást a keresztény ifjúsági közösségek ellen.
Szöveg: Ferenczy Gyöngyi
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg