2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Rendhagyó nyitókoncert a Boldogasszony-kápolnában – Megkezdődött a Héttorony Fesztivál

Rendhagyó nyitókoncert a Boldogasszony-kápolnában – Megkezdődött a Héttorony Fesztivál

2024. november 09., 10:20
Idén különleges helyszínen, a Gébárti-tó környezetében kezdődött a több mint tíz napon át tartó Héttorony Fesztivál. A rendezvénysorozatnak a hagyományokhoz hűen országszerte és határon túl a Makovecz Imre által tervezett építmények adnak otthont. Az érdeklődőket nép- és világzenei koncertekkel, valamint kerekasztal-beszélgetésekkel várják. A tárlatokon a Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész életművét, illetve tanítványinak munkáit mutatják be.

A pénteki nyitókoncertet a Boldogasszony-kápolnában tartották. Fülöp Tibor építész köszöntője után Petrás Mária lépett a közönség elé. Énekét Pánczél Kristóf kísérte orgonán. 

A hangversenyen megemlékeztek az októberben elhunyt Kiss Ferencről, a fesztivál alapítójáról és művészeti vezetőjéről, aki a 2024-es programsorozat előkészítésében még aktívan részt vett. A sokoldalú művész komponálta 1992-ben a sevillai világkiállítás magyar pavilonjának programzenéjét, és még abban az esztendőben létrehozta az Etnofon hanglemezkiadót. A tizedik évfordulón ennek szellemiségét követve hívták életre Makovecz Imrével a Héttorony Fesztivált. 2011 után Horváth Lászlóval, a Fonó Budai Zeneház igazgatójával közösen elhatározták; a programot folytatják. 

Makovecz Imre halálakor összenéztünk Kiss Ferivel, és feltettük a kérdést; hogyan tovább? Itt az életmű, amiről tudjuk, hogy nagyon gazdag, tudjuk, hogy nagyon jók ezek az épületek. Ahol megvalósultak, kis faluban, kisvárosban, ott uralják a teret, uralják a közéletet. Eldöntöttük, hogy elindulunk a nagy vándorútra; felépítjük a magyar El Caminó-t. Az organikus szellemiséget, a népzenét, a világzenét éltetjük ezekben a terekben. Sajnálatos módon Kiss Feri is meghalt idén, úgyhogy egyre nehezebb lesz a feladata a fesztiválnak. Bízunk benne, hogy meg tudunk felelni a kritériumoknak, hogy minőséget vigyünk a Kárpát-medencébe.

– mondta el Horváth László, a Héttorony Fesztivál szervezője hírportálunknak.

A hangversenyt követően fáklyás felvonulás indult a kézművesek házába, ahol Angyalok címmel nyílt kiállítás. A látogatókat szimbolikus szobormásolat fogadta, amit 3D nyomtatással készítették. Tizenkét tablón a Zala vármegyében, Makovecz Imre tervei alapján készült építményeket mutatják be. A sárospataki gyűjtemény anyaga szabadkézi rajzokat, épület-, ház-, is templomterveket, illetve tájképeket tartalmaz.  

Feltáratlan, vagy talán kevésbé ismert a nyilvánosság előtt az a rengeteg rajz, grafika és angyalábrázolás, amit ő a tényleges tervezési megbízási alatt – ahogy Ő szokta mondani, „úri jókedvéből” – készített a műszaki tervdokumentáció mellé. Amikor nem volt konkrét tervezési megbízása, akkor is – mivel alkotóember volt – állandóan valamiféle angyalszerű-lény kerekedet ki a papírokon. Ez a tablógyűjtemény ennek a kettőnek – a megtörtént és a megtörténhetett volna ábrázolások – keverékét alkotja. Szerencsére a papírfecniket is sikerült megfelelő módon archiválnunk és kinyomtatnunk az alapítvány jóvoltából

– erről már Fülöp Tibor építész beszélt, aki a kezdetektől a Héttorony Fesztivál szervezője.

A kiállítás december 6-ig tekinthető meg a zalaegerszegi kézművesek házában. A fesztivál záróeseményét november 20-án – Makovecz Imre születésének évfordulóján –, Makón, a Hagymaházban rendezik.

Szöveg: Kolozsvári Ilona

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

ruQE2TZioDE
# Kapcsolódó galériák