Nőnek lenni akkor… és most – Orvosnők a 20. és 21. században
A tematika kapcsolódott Kovács Malvin személyiségéhez, aki Zalaegerszeg első gimnáziumi leánytanulója és első doktornője volt. Rendelőjét 1914-ben nyitotta meg.
A praxisa elején nagyon bizalmatlanok voltak még a férfiak vele szemben, úgyhogy Kovács Malvin elsősorban gyermekek és nők gyógyításával foglalkozott. Hosszú évek munkája kellett ahhoz, hogy kiépítse azt a bizalmat, hogy a férfiak is bátran járjanak hozzá a rendelőjébe
- mondta el Kiss Nóra, a Göcseji Múzeum néprajzkutatója.
Gasztonyi Beáta széleskörű kutatást végzett az orvosnők mai helyzetéről, melynek eredményét korábban egy orvoskongresszuson mutatta be. Ezt az előadást most, a múzeumi rendezvényen hallhatta először a civil közönség.
21. században nem könnyű orvosnőnek lenni. Orvosnak sem, nőnek sem és orvosnőnek meg egyáltalán nem, de nagyon jó, hogy a 21. században olyan technikai fejlesztések vannak, olyan ismeretanyag, olyan diagnosztikus lehetőség, ami nap, mint nap kihívást jelent számunkra, és ez inspiráló a mindennapokban. Nőként nyilván nem könnyű, nekem is vannak gyerekeim, akiket nevelek, ugyanúgy vezetek háztartást. Ugyanúgy egyetemista a lányom, szeretnék én is pihenni, hobbim is lenne, de ezekre kevésbé jut időm. Az orvoslás nem könnyű hivatás, de van miért csinálni mégis
- fejtette ki dr. med. habil Gasztonyi Beáta PhD, a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórház főigazgatója.
Március 8-án, a nőnapon a kurátorok – Béres Katalin, Erős Krisztina és Kiss Nóra – mutatják be a Nőnek lenni akkor…és most című tárlatot. Március 20-án a korábbi tematikai szerint folytatják a sorozatot: az érdeklődők betekinthetnek Saly Viktorné műtermébe, aki férje halála után, 1917-től három lányával együtt vezette fényképész-vállalkozásukat. 21. századi párja Pejkóné Szandbauer Márta fényképész lesz.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg