Népdaléneklési verseny – Több, mint háromszáz diák énekelt a Liszt iskolában
A Mindszenty gimnázium tanulója a gazdag gyűjteményből a Lekaszálták már a rétet, illetve a Viszi a víz, viszi kezdetű dalokat választotta. A népi kultúra, illetve hagyományok kiskorától közel állnak hozzá.
Óvodáskorom óta éneklek. Eleinte édesanyám segített, ő tanította meg nekem a népdalokat. Később az általánosban az énektanáraim, a gimnáziumban pedig Horváth Karcsi bácsi segített nekem népdalokat tanulni. A Zeneakadémián szeretnék majd tanulni a jövőben, és zenetanárként, vagy zeneterapeutaként szeretnék zenével foglalkozni
- mondta Kámán Fruzsina, a Mindszenty József Általános Iskola és Gimnázium tanulója.
A népdaléneklés a reneszánszát éli. Évről évre több gyermek csatlakozik a programhoz. A Varkaus téri épület a kezdetektől otthont ad a területi, illetve a regionális találkozóknak.
Iskolánkban egyébként ennek a zalai néphagyományoknak és a zalai népdaloknak az őrzése tulajdonképpen tantervi anyag is, hiszen olyan népdalgyűjtők munkálkodtak itt a környékünkön, Muravidéken és Göcsejben, mint Vajda József és Horváth Károly. Ugye az ő munkásságuk most már részben digitalizálva, részben tudományosan összegyűjtve megvannak. Nem szabad a véletlenre hagyni, hogy a gyerekek találkoznak-e ezekkel a dalokkal, a szűkebb hazájuk zenei anyanyelvével
- erről már Gyenese Marianna, Zalaegerszegi Liszt Ferenc Általános Iskola ének-zene szakos tanára beszélt.
A produkciókat szakmai zsűri értékelte. A legjobbakat kiemelt arany-, a nagyon jókat pedig arany minősítéssel jutalmazták. A vármegyei döntőnek 2025 tavaszán ugyancsak a Liszt iskola ad otthont. A felső tagozatosok közül a legtehetségesebbek továbbjutnak az országos népdaléneklési versenyre.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg