Magyar Menyasszony a Göcseji Múzeumban
A tablókon a megrendezett házasságoktól egészen az online ismerkedésig olvashatunk érdekességeket, s közben a megváltozott szokásokat is nyomon követhetjük. A legrégebbi szerelmi történet Habsburg Máriához köthető, míg a legfiatalabb Lilláé, aki egy internetes társkereső platformon találta meg élete párját.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával érkezett ide Zalaegerszegre az 1100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban keretében több kiállítás, több program, kézművesfoglalkozások, előadások. A Göcseji Múzeumban a Magyar Menyasszony című kiállításnak a tablóváltozatát, vándorkiállítás változatát fogadtuk be, amely a Nemzeti Múzeumban mutatkozott be nagy sikerrel
- nyilatkozta Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója.
Kollár Csilla, művészettörténész egyúttal egy viselettörténeti előadást is tartott: „A 19. századi divat változásai a Magyar Nemzeti Múzeum menyasszonyi ruhái kapcsán” címmel.
Ezek a történetek a Nemzeti Múzeumban megrendezett kiállításnak a részei voltak. Itt 50 történet tárult a látogatók elé. Ennek most egy részlete itt is olvasható. A kiállítás kurátorának, Simonovics Ildikónak az volt az elképzelése, hogy 50 történeten keresztül mutassa be Magyarországon a házasságnak és a menyasszonyoknak a történetét. Maguk a történetek azok nem kronológiai sorrendben voltak, hanem a megismerkedéstől az eljegyzéstől tartottak egészen a válásig, hiszen ugye ez is a történet része lehet adott esetben
- ismertette a Magyar Nemzeti Múzeum szakembere.
A programsorozat a hétvégén Zalaegerszeg több pontján várta az érdeklőket. Köztük a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárában „Száll a világ lepke-szárnyon” verses ének előadáson, míg a Mindszentyneumban antropológiai bemutatón vehettek részt a látogatók.
Szöveg: Kiss Alexandra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg