Könyvbemutató a bibliotékában
A több, mint ötszáz oldalas, térképekkel és archív fotográfiákkal illusztrált kiadvány a Muravidék első világháború utáni történetéről ad átfogó képet.
Ez egy hiánypótló mű, hiszen bármilyen furcsán hangzik, a trianoni békeszerződés körüli eseményeknek már könyvtárnyi irodalma van, mégis ez a tájegység eddig valahogy kimaradt ebből. És most a Göncz László munkájából ezt tulajdonképpen mondhatnám teljeskörű feltárásra került, és egy kiváló összefoglaló történészi munka született
- emelte ki dr. Paksy Zoltán főlevéltáros.
Göncz László hosszú évtizedek óta kutatja a muramenti, főként szlovének lakta vidék történetét. Különböző folyóiratokban több, mint tíz tanulmányát tették közzé. Az első világháborút lezáró, 1919-es versailles-i békediktátum századik évfordulója újabb forrásanyag gyűjtésére ösztönözte.
A levéltári források soha nem lesznek teljes mértékbe kiaknázva. legalább 30-40 ezer olyan egységről beszélünk, amelyet az elmúlt 25-30 esztendőben tanulmányoztam. Ezek jelentős része erre a korszakra vonatkozik, és akkor még nem beszéltem a korabeli sajtóról, a szakirodalomról, a szlovénről és a magyarról. Ennek a monográfiának az a sajátossága, hogy mindkét oldal szakirodalmát, forrásanyagát magába foglalja
- mondta el Göncz László, a kötet szerzője hírportálunknak.
Paksy Zoltán szavai szerint a történész egyszerre tudta autentikusan feltárni a Magyarország és Szlovénia történeti forrásait. Ehhez a több évtizedes munkakapcsolat során a zalai közgyűjtemény is segítséget nyújtott. Mint a főlevéltáros fogalmazott, a széleskörű kutatómunkának köszönhetően sikerült hitelesen dokumentálni az 1918 októberétől 1919 augusztusáig tartó időszakot.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg