2025.04.03., csütörtök - Buda, Richárd napja
facebook
Keresés
Farsangi népszokások – Leánykérés, háztűznéző és móringlevél Göcsejben

Farsangi népszokások – Leánykérés, háztűznéző és móringlevél Göcsejben

2025. március 04., 16:40
Különleges tárlatvezetéssel csatlakozott a farsangi programsorozathoz a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatósága. A skanzen portáin az esküvői hagyományokat elevenítették fel: a látogatók válaszokat kaptak többek között arra a kérdésre, miként zajlott egykoron a leánykérés, vagy miért mentek az örömszülők háztűznézőbe.

A farsang egyben a lakodalmak ideje is volt. Az eladósorban lévő hajadon, illetve a vőlegény családjára számos teendő várt. Az előkészületek gyakran több hetet is igénybe vettek.

Volt a lánykérés, háztűznézés. A háztűznézés után meg a móring összeírása. A móringlevél elkészítése után következett az eljegyzés, majd a vendéghívogatás, az esküvő és a lakodalom. Az esküvő és a lakodalom nem feltétlenül esett ugyanarra a napra. Helyenként szokás volt akár több napig is ünnepelni

– idézte fel Szikszai-Rózsa Katalin, a Göcseji Falumúzeum közönségkapcsolati munkatársa.

A tehetősebb családoknál volt, hogy hét napon át tartott a mennyegző. Az esketés előtt marhát vagy disznót vágtak. Ennek köszönhetően bőségesen került étel és ital az asztalokra. 

Ilyenkor egészen késő estig mulatoztak, énekeltek, táncoltak, játékokat játszottak, mellyel a jövendőbeli pár életét jósolták meg. Ilyenkor nagyon fontos szerepet játszott, milyen ételeket fogyasztottak, például ebédre csak gulyáslevest, reggelire mézes bort ittak, mézes pálinkát és kocsonyát fogyasztottak

– erről már Szekeres Nóra tárlatvezető beszélt.

Az eseményen a falu apraja-nagyja összejött. Farsang idején jutott idő a mulatságra, ugyanis a földeken többnyire húshagyó kedd után kezdődtek meg a tavaszi munkák. 

Szöveg: Kolozsvári Ilona

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

lJdXmN23NQs
# Kapcsolódó galériák