
Alkotói kiállítás nyílt Gébárton
Az ünnepélyes megnyitót Molnár-Csonka Boglárka népzenész előadása színesítette. Tóth János néprajzkutató az egyesületi munka eredményeit méltatta. Úgy fogalmazott: elődeink anyanyelvi szinten értették azt a tárgyi kultúrát, ami most itt kifejeződik. Az egyesület tevékenységével élővé teszi és összefogja Zala vármegyében mindazt, ami megőrzésre érdemes.
Minden évben, ahogy az előző években is, készül egy számadás, ami megmutatja a munkájukat. Azt a termést, amit ezzel a tevékenységgel elértek és végeznek, emellett megmutatják azt is, hogy kik azok a mintaadó emberek, akikre lehet számítani, hogyha ezzel a közösséggel, kultúrával akar valaki foglalkozni
- mondta Tóth János néprajzkutató, a Petőfi Kulturális ügynökség munkatársa, a Csoóri Sándor Műhely vezetője.
A Göcsej és Hetés vidéke önmagában is hatalmas értékkel bír. Ezen a tárlaton azonban megjelennek olyan tárgyak is, amelyek nemrégiben kerültek az egyesületi tagok látókörébe, és a néprajkutatók számára is új kutatási területet jelentenek.
Mi is meglepődtünk, hogy már ennyi alkotást be tudunk mutatni a nagyközönségnek. Sok olyan helyi értékünk van, akár a Gyöngyös necc, akár a Pannónia-csipke, amit még nagyon sokan nem ismernek és nem csak helyben, hanem országos szinten is. Ezzel szeretnénk, ahogyan mondjuk élővé is tenni a népművészetünket és élő is, hiszen olyan tárgyakat és alkotásokat láthat a nézőközönség, amik a mai napig is használhatóak vagy éppen hordhatóak, akár fiatalok, akár idősebbek bármilyen lakáskultúrába beillő alkotásokat találnak itt
- összegezte Devecz Erzsébet Zsuzsanna a Zala Megyei Népművészeti Egyesület vezetője.
A kiállítás a létesítmény nyitvatartási idejében június 15-ig látogatható. Az egyesület és tagjai eközben már tervezik a következő utánpótlás-nevelést. A tavalyi hímzőszakkör indulása után idén, Nagy Béla, a népművészet mestere, a fafaragást örökíti tovább a Zalai Ifjúsági Stúdióban.
Szöveg: Mezei Orsolya
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg