
A geodézia egy évszázada – Kiállítás nyílt a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeumban
A geodézia, más néven földméréstan, a Föld alakjának és méreteinek meghatározásával, valamint a felszínén található természetes és mesterséges elemek pontos helyzetének rögzítésével foglalkozik.
Minden olyan tevékenységben, amely az emberiség fejlődéséhez kapcsolódik, megjelenik a geodézia. A történet kezdődött a görögökkel, majd következett Egyiptom, aztán a római építészet, amit mindenki jól ismer. A legújabb kori történelemben pedig mi itt, az olajiparhoz kapcsolódó geodéziai műszereket mutatjuk be
– nyilatkozta Eichinger Attila, a MOGIM igazgatója.
A tárlat gazdag Marosi Sándor nyugalmazott mérnök-tanár több évtizedes gyűjtőmunkájának eredménye. A legrégebbi műszer a 19. század utolsó évtizedéből, a legfiatalabb pedig az 1970-80-as évek földmérési eszköztárából származik. A kiállításon olyan eszközöket is megismerhetnek a látogatók, mint a teodolitok, melyeket a földalatti járatok irányának meghatározásában használnak.
A teodolit szögmérő műszer, amellyel vízszintes és magassági szögeket lehet mérni. A különböző típusok pontosságukban térnek el egymástól. A tahiméter hasonló eszköz, de azzal – bizonyos pontossági határok között – távolságot is lehet mérni
– mondta el a tárlat vezetője.
A tudományág a modern térképészet, az építészet és az infrastruktúra-fejlesztés kialakulásához egyaránt hozzájárult. A kiállítás június 10-ig az intézmény nyitvatartási idejében 10 és 18 óra között látogatható.
Szöveg: Kiss Alexandra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg