2025.04.01., kedd - Hugó napja
facebook
Keresés
Zalaegerszeg 140 éve város – Konferenciák, kiadványok és ünnepi programok teszik különlegessé a jubileumot

Zalaegerszeg 140 éve város – Konferenciák, kiadványok és ünnepi programok teszik különlegessé a jubileumot

2025. február 07., 08:55
Zalaegerszeg fontos mérföldkőhöz érkezik 2025-ben: 140 éve, 1885-ben vált rendezett tanácsú várossá, és ezzel új korszak kezdődött a település életében. A városi rang elnyerése hosszú előkészítő munka eredménye volt, amelyet Kovács Károly, a város első polgármestere vezetett. Balaicz Zoltán polgármester Facebook-bejegyzésében részletes történelmi áttekintést adott arról, hogyan vált Zalaegerszeg a térség meghatározó központjává.

A város múltja ennél azonban sokkal régebbre nyúlik vissza. Első ismert írásos említése 1247-ből származik, amikor „Egurscug” néven szerepelt egy veszprémi püspöki oklevélben. Ekkor már állt temploma, amely a püspök külön felügyelete alá tartozott. A következő évszázadokban Zalaegerszeg fokozatosan vált egyre fontosabb településsé. A török hódoltság idején végvárként szolgált, különösen azután, hogy 1600-ban Kanizsa török kézre került. A végvár megerősítése, valamint a stratégiai szerep jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a város meg tudta őrizni központi pozícióját a török kiűzése után is.

Az 1730-as években épült meg a barokk stílusú vármegyeháza, amely végleg megerősítette Zalaegerszeg szerepét Zala vármegye székhelyeként. A 18. és 19. század során a település dinamikusan fejlődött, és a lakosságszám folyamatos növekedése mellett gazdasági és kulturális szempontból is egyre nagyobb jelentőségre tett szert.

A 19. század végén a polgárosodás hatására egyre sürgetőbbé vált a modern városszerkezet kialakítása. Ennek első lépése volt a rendezett tanácsú városi jog elnyerése, amelyet 1885. május 13-án hirdettek ki ünnepélyes közgyűlésen. A Zala megye című újság így írt erről:

„Ami után hónapokon keresztül vágyva vágytunk, végre elértük! A város nagyközönségének óhaja a rendezett tanácsú várossá alakulással befejeztetett.”

Az első polgármester, Kovács Károly vezetésével a következő években jelentős beruházások indultak: új gimnázium, városháza, villanytelep, óvoda és pénzügyi palota épült, valamint a várost bekapcsolták a vasúthálózatba.

A 20. század Zalaegerszeg számára is kihívásokkal teli időszak volt. Az első és második világháború, valamint az 1956-os forradalom eseményei meghatározták a város történelmét. A háborúk utáni időszakban azonban ismét lendületet vett a fejlődés. Az 1960-as és 1970-es években számos új lakónegyed és középület épült, a rendszerváltás után pedig a város gazdasági és kulturális élete is megújult.

A 140 éves jubileum alkalmából 2025-ben Zalaegerszeg önkormányzata nagyszabású ünnepségsorozatot tervez. Kiadványok, konferenciák, tudományos emlékülések, valamint köztéri alkotások révén emlékeznek meg a város történelmének kiemelkedő pillanatairól. 

Fotó: Balaicz Zoltán/Facebook (Országos Széchenyi Könyvtár)