Városi megemlékezés az összetartozás napján
Egy flashmobbal kezdődött a városi megemlékezés, melynek részeként - az elszakított területek dalait énekelve -, mintegy 150 helyi néptáncos vonult a Dísz térre. Itt a békediktátum előtti Magyarország határát megformázva a „Szép Zalában születtem” című dalt adták elő.
Fontos szerintem felhívni a figyelmet arra, hogy attól függetlenül, hogy ma már nem egy országba érkezünk, mégis összetartozunk. Hiszen azok, akik kívül rekedtek a mai határunkon ugyanúgy magyarnak vallják magukat és ugyanúgy a magyar nyelvet beszélik és szívben lélekben is – sok ilyen ismerősöm van és tudom, hogy így van ez – magyarnak vallják magukat.
- mondta portálunknak Kósa Ruben, a flashmob szervezője.
Az ünnepség a Bajcsy-Zsilinszky téren folytatódott, ahol egy rövid műsort követően Balaicz Zoltán tartott beszédet. A polgármester rámutatott: noha a nemzet túlélte a megpróbáltatásoktól terhelt 20. századot, most a magyarság szellemi léte a tét.
A nemzet valódi közösség, amelyben az ember tevékenysége meg tud hatványozódni. Egy nemzetet nem az országának területe, hanem szellemisége tesz naggyá. A magyarság így volt képes arra, hogy ha fizikai valójában végveszélybe is került, ha részeire is szakadt, mégis újra és újra szellemi egységbe kovácsolódott. Amióta letelepedtünk a Kárpát-medencében, mindig azok az idők voltak sikeresek, amikor összefogtunk és egységesek voltunk. Ilyenkor a magyarság sokkal erősebb volt számbeli összegénél
- fogalmazott beszédében Balaicz Zoltán.
A szónoklatot követően, Pál Kriszti, Dolgos Péter és Mihály Luca produkciója után, a vármegye és a város elöljárói, valamint a helyi civil szervezetek és politikai pártok képviselői az országzászlónál elhelyezték a tisztelet koszorúit.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg