2024.11.23., szombat - Kelemen, Klementina napja
facebook
Keresés
Szúnyoggyérítés – Kémiai védekezés a rovarok ellen

Szúnyoggyérítés – Kémiai védekezés a rovarok ellen

2023. augusztus 31., 14:35
Folytatódik a szúnyogok elleni kémiai védekezés. Szeptember 4-én, napnyugta után platós gépjárműre szerelt permetező berendezésekkel járták be a várost. Az alkalmazott hatóanyag emberre nem jelent veszélyt, ám a rovarokra igen.

A katasztrófavédelem április óta koordinálja a központi gyérítést. Az elmúlt hetek rekordközeli hőmérséklete nagyban elősegítette az inváziót. A nagy melegben ugyanis a lárvák akár egy hét alatt is képesek kifejlődni.

Ezen a héten 9 vármegyében és a fővárosban történt központi gyérítés, azokon a területeken, ahol nagyobb szúnyogártalmat tapasztaltak a szakértők. Zala vármegyében ez 80 települést érintett, ahol a kémiai eljárást a kivitelezők a napnyugtát követő esti, éjszakai órákban végezték el.

- tájékoztatott a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője.

A biológiai gyérítés alkalmazásával megakadályozzák a lárvák kifejlődését. A kifejlett szúnyogok ellen viszont kémiai módszerrel lehet védekezni.  

Ilyenkor földi járműről ULV, vagy melegködös technológiával végzik a kifejlett szúnyogok elleni védekezést a napnyugtát követő esti, éjszakai órákban.A legtöbb területen egyébként az ULV eljárást alkalmazzák, mert itt a képződött permetfelhő kevésbé zavarja a lakosságot és a közlekedést.

- fűzte hozzá Dóka Imre.

A csapadékosabb időszakban úgynevezett pangóvízek alakulnak ki, ami kedvező hatással van a csípős szúnyogok fejlődésére.  

Nagyjából 50 faj él Magyarországon, ami minket megszúrhat. Olyan fajok is megjelentek, melyek  veszélyes betegségeket is terjeszthetnek. Ezekre oda kell figyelni, és az ártalmat célszerű érdemes csökkenteni.

- erről már dr. Illyés Zoltán biológus beszélt honlapunknak.

A magánkertekben kialakult apró tócsák, valamint a virágalátétekben és vödrökben összegyűlt csapadék jó táptalaja az inváziós szúnyogfajoknak. A víztárolók lefedésével, vízcserével, valamint az ereszcsatornák karbantartásával gyors terjedésük megelőzhető. Ebben a lakosságnak óriási felelőssége van – figyelmeztetett a biológus. 

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

XKIpmBJsg9I
# Kapcsolódó galériák
# Kapcsolódó cikkek