
Sikeres kezdet – Harmincöt éves a Zalaegerszegi Városvédő Egyesület
A szervezet 1989 novemberében, 100-150 taggal kezdte meg tevékenységét. Ennek történetét Vándor László idézte fel, aki több mint két évtizeden át töltötte be az elnöki tisztet.
A kilencvenes években volt a fénykora az egyesületnek, akkor a város lakossága és a város vezetése is támogatta a munkánkat. Gyakorlatilag nem volt olyan építkezéssel, építéssel kapcsolatos ügy, amiben valamilyen szinten ne lettünk volna benne. Hogy ez mindig pozitív volt-e, ezt utólag lehet megítélni, de számos dolog valósult meg a városban, ami ma is látható
- mondta dr. Vándor László, a Zalaegerszegi Városvédő Egyesület elnökhelyettese.
Munkájukat a vállalkozások és az intézmények is segítették. A vezetőváltás után, 2013-tól Czeglédy András irányításával folytatták a munkát. Ekkor a természeti kincsek megóvása került előtérbe. Pályázati forrásból fakatasztert készítettek, azaz felmérték a zöldfelületek, a parkok és a fák állapotát. Emellett továbbra is kiemelt figyelmet fordítottak a város építészeti értékeinek védelmére. Czeglédy András szerint ennek egyik szép példája az 1900-as évek elején emelt Mérlegház megmentése, illetve újjáépítése.
Országosan is egyedülálló, hogy olyan épületet sikerült 10 év után újból a közterületen látni rekonstruálva, amelyet annak idején le kellett bontani és a közgyűlés könnyedén lemondott volna róla. Ugyanakkor ebben a térségben értékes, helyi védett épületállomány van, aminek a tulajdonosai nem igazán tudnak a gondoskodni róla. Folyamatos feladatot jelent, hogy arra ösztönözzük a tulajdonosokat, és az önkormányzatokat, hogy ne pusztuljanak el, ne romoljanak el ezek az értékek
- erről már Czeglédy András, a Zalaegerszegi Városvédő Egyesület elnöke beszélt.
Ez az építmény a 21. században már nem tudja betölteni eredeti funkcióját. A városvédők ezért arra tesznek javaslatot, hogy a jövőben kiállítóhelyként tudják működtetni, és legalább hétvégéken megnyithassák a látogatók előtt.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg