2024.11.21., csütörtök - Olivér napja
facebook
Keresés
Nemzeti gyásznap – Zalaegerszegen is megemlékeztek a mártírokról

Nemzeti gyásznap – Zalaegerszegen is megemlékeztek a mártírokról

2023. november 04., 13:00
Az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 67. évfordulójára emlékeztek november 4-én Zalaegerszegen is. A nemzeti gyásznapon először Závodszky István, a Zala Megyei Nemzetőrség Parancsnokának tettei előtt hajtottak fejet, majd az 56-os emlékműhöz várták a lakosságot.

Závodszky István egykori lakóházánál Ferge László, a Szent György Lovagrend priorja köszöntötte az egybegyűlteket, majd Bali Zoltán alpolgármester idézte a város díszpolgárának tetteit. Farkas Ferenc 2013-ban felavatott alkotásánál koszorúkat helyeztek el.

A megemlékezés ezt követően az Ady utcában folytatódott. Itt Stárics Roland, a Zala Vármegyei 56-os Hagyományőrző Egyesület elnöke idézte fel a 67 évvel ezelőtti zalaegerszegi történéseket.

November 4-én reggel 7 órakor vonultak be a szovjet csapatok a város északnyugati, északi határán keresztül. A város vezetői fegyveres ellenállás nélkül megadták a várost. Ezt követően szovjet városvezetőt neveztek ki, aki több hónapig irányította a város dolgait. Többek között letartóztatták a városi forradalmi tanács vezetőit, éjszakai kijárási tilalmat vezettek be, illetve a város több pontján felszólították a lakosságot, hogy az esetleg náluk lévő fegyvereket szolgáltassák be.

Bellus Attila, a Hevesi Sándor Színház színművésze Márai Sándor: Mennyből az angyal című versével repített vissza az időben. Emlékező beszédet Bali Zoltán mondott. Az alpolgármester rámutatott: 1956-ban győztek a szabadságszerető magyarok. Kis nemzetünk megmutatta a világnak, hogy le lehet rázni az elnyomókat.

A történelmi eseményeket nem csak az adott pillanatban kell értékelnünk, hanem a történelmet, mint egy kontextust, egy történelmi folyamatot kell szemlélnünk. És, ha így szemlézzük, akkor a 67 évvel ezelőtt történt események - amik egyébként a szovjet birodalomnak, illetve a kommunizmusnak gyakorlatilag az első koporsószögét verték be a koporsójába - egy olyan folyamatot indítottak el, ami később a rendszerváltáshoz, és a demokratikus Magyarország megalakulásához vezethetett, aminek egyébként mi is nagyon sokat köszönhetünk. Így az utókor számára, illetve nekünk emlékeznünk kell! És ami nagyon fontos, hogy ezt a kontextusos gondolkodást vigyük tovább, hogy igenis hősök voltak, akik akkor cselekedtek, és nem egy levert forradalom volt, hanem gyakorlatilag csak elkezdték azt a folyamatot, ami végül a győzelemhez vezetett

- fogalmazott Bali Zoltán.

A gyásznapi rendezvény résztvevői gyertyákkal és mécsesekkel rótták le kegyeletüket az 56-os emlékműnél.

Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

5zJ1H0z6p4E
# Kapcsolódó galériák