2024.11.24., vasárnap - Emma napja
facebook
Keresés
Meteorok és meteoritok – Bolygóvédelem és Földbe csapódó égitestek

Meteorok és meteoritok – Bolygóvédelem és Földbe csapódó égitestek

2024. április 04., 16:30
Világűrből származó anyagokkal érkezett a Vega Csillagászati Egyesület elnöke Zalaegerszegre. A helyi szervezet rendezvényén a Földbe csapódó égitestekről tartott előadást és beszámolt a januári kutatás során szerzett élményeiről.

A kisbolygót, – ami a 2024 BX1 nevet kapta – magyar csillagász fedezte fel. A tűzgömb darabjai Észak-Németországban szóródtak szét, ami több héten át tartó munkát adott a kutatóknak.

Óriási élmény volt; hidegben, melegben, esőben és szélben, több mint két héten át kerestünk meteoritokat. Nagyon nehezen lehetett az első napokban megtalálni, de hajtott minket a vágy, hogy találjunk egy darabkát a világűrből. És végül – és még körülbelül 40-60-80 másik embernek is – sikerült

– elevenítette fel dr. Csizmadia Szilárd, a Német Légi- és Űrkutatási Központ csillagásza.

Több tucatot gyűjtöttek össze, melyek közül a legnagyobb 171 grammot nyomott. A meteorit-darabok többsége 5 és 20 gramm között volt. Csizmadia Szilárd ezzel a 3,1 grammos darabkával tért haza. Az anyag eredetét a későbbi vizsgálatok igazolják. Az egyik elképzelés szerint a 2024 BX1 meteorit a Merkúr bolygóból vált ki és jutott el a Földre. Egy másik elmélet azt feltételezi, hogy - az ugyancsak Magyarországon felfedezett - 3103-as sorszámú Eger kisbolygóból származik. A csillagászok komoly munkát végeznek, hogy a jövőben előre tudják jelezni a kozmikus eseményeket.

Ez még nagyon gyerekcipőben jár. Naponta több meteorit becsapódás is van, és 2008 óta mindössze nyolcat sikerült előre jelezni a több ezerből. Rengeteg itt még a tennivaló. Magyarország a csillagászati kutatóintézetnek is köszönhetően ebben élmezőnyben jár. Sárneczky Krisztián már három előre jelzett meteorit becsapódáshoz vezető felfedezést is tett, de még nagyon messze vagyunk attól, hogy minden meteorit becsapódást előre tudjunk jelezni több órával vagy akár több nappal ezelőtt, hogy megtörténik

– fűzte hozzá dr. Csizmadia Szilárd, aki egyben a Vega Csillagászati Egyesület elnöke.

A Föld légkörébe jutott kisebb meteoritok sem személyi sérülést, sem nagyobb kárt nem okoznak. A nagyobb becsapódások rendkívül ritkák, csak több évtized elteltével történnek meg ismét – emelte ki a Csizmadia Szilárd csillagász.  

Szöveg: Kolozsvári Ilona

Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg

VtpxQt4hpv0
# Kapcsolódó galériák
# Kapcsolódó cikkek