Megtalálták az egerszegi vár bástyáját
A 11 és fél méter átmérőjű objektum egyik fele a Mérleg téren lebontott házak alatt található. Folytatása valószínűleg mellette kialakított parkoló alatt húzódik – mondta el Orha Zoltán, a Göcseji Múzeum régész-muzeológusa.
A palánkvár cölöpeinek földalatti részét találtuk meg. Ezt úgy kell elképzelni, hogy leverték egykor a cölöpöket. Ennek a földben lévő része elkorhadt, gyakorlatilag a helyét mutatják, ahol a cölöpök voltak egykor. Az elkorhadt rész alatt, most olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy lesznek olyan mintadarabjaink, olyan cölöpmaradványok, a melyek nem korhadtak el.
- ismertette Orha Zoltán.
Az észak-keleti bástyát 2002-ben tárták fel. A cölöpök, illetve a korabeli dokumentumok alapján megszerkesztették a várfal alaprajzát. Huszonegy év múlva négy-ötméteres pontossággal találtak rá az észak-nyugati bástya maradványaira. A két évtizeddel ezelőtt előkerült cölöpök elemzésekor új ismereteket szereztek.
Elvégeztük a faévgyűrűs vizsgálatot. A természettudósok az évgyűrű mintázatáról, mélységéből, meg tudják állapítani, hogy az adott fát mikor vágták ki. Ezekkel a vizsgálatokkal nagyon pontos adatokat tudtunk adni az egerszegi vár építéséhez, valamint a 17. századi történetéhez.
- foglalta össze Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának főigazgatója.
Egerszeg várának a középkorban fontos történelmi szerepe volt. Miután a törökök 1664-ben elfoglalták Kanizsa várát, a határok védelmére létrehozott végvárvonal központja lett – erről már dr. Vándor László régész beszélt honlapunknak.
Kilencven éven keresztül az egerszegi vár vicekapitánya irányította a török elleni védelmet, illetve a felderítést.
– emelte ki a volt múzeumigazgató.
Kitért arra is, hogy török hódoltság után a palánkvárat és régi püspöki udvarházat elbontották. Helyükön építették fel a vármegyeházát, a jelenlegi vármegyei bíróság épületét.
A héten zajló ásatáson általános és középiskolások csoportokat fogadnak, akik múzeumpedagógusok, illetve régészek vezetésével megismerhetik Zalaegerszeg középkori történetét. A Mérleg téren emléket helyeznek majd el, ami a most megtalált középkori bástya helyét jelzi.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg