2025.04.03., csütörtök - Buda, Richárd napja
facebook
Keresés
Március a vastagbéldaganat elleni küzdelem hónapja

Március a vastagbéldaganat elleni küzdelem hónapja

2025. március 22., 09:10
A februárban útjára indult Egészséges Zalaegerszeg program kiemelt figyelmet fordít a szűrővizsgálatok népszerűsítésére. Március országosan a vastagbéldaganat elleni küzdelem hónapja, melynek kapcsán az 50 és 70 év közötti nőket és férfiakat hívják vizsgálatra. A szűrést Zalaegerszegen a Zala Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya szervezi. Ennek apropóján beszélgettünk Antiné Tóth Szilvia egészségfejlesztési szakügyintézővel, szűrési koordinátorral.

– Antiné Tóth Szilvia: A vastagbéldaganatok előfordulása világszerte növekedést mutat, és Magyarországon is az egyik leggyakrabban kiszűrt betegség a vastag- és végbéldaganat. Férfiakat és nőket egyaránt érint. Évente több mint tízezer esetet szűrnek ki, és sajnos ennek több mint a fele szomorú véget ér. Pedig a vastagbéldaganat a nagyon jól szűrhető betegségek közé tartozik.

– Nagyon jól szűrhető, de könnyen fel is ismerhető? Észreveszi magán az, aki ilyen betegséggel küzd?

Antiné Tóth Szilvia: Lehetnek tünetei, de a vastagbéldaganatokról tudni kell, hogy nagyon lassan alakulnak ki, és nagyon sokáig tünetmentesek. Ezért is nagyon fontos a szűrővizsgálat! A népegészségügyi célú szűrővizsgálatok elsősorban az egészséges, illetve egészségesnek vélt embereket vizsgálják, pontosan azért, mert még nem tapasztalnak fájdalmat, nem tapasztalnak tüneteket, de a betegség már valószínűleg elkezd kialakulni. A szűrővizsgálatok pont arra hivatottak, hogy a nagyon korai stádiumban elinduló betegséget kiszűrjék, és amennyiben ez sikerül, nagyon jó eséllyel gyógyítható.

– Mit érdemes tudnunk a népegészségügyi szűrőprogramokról?

Antiné Tóth Szilvia: Jelenleg három szűrési lehetőség van központilag, népegészségügyi célú szervezett szűréseknek hívjuk ezeket. Mindenki számára ingyenesen elérhetőek és meghívásos alapon működnek. A 45-65 éves nőknek ajánljuk az emlőszűrést, amelyre kétévente kapnak meghívólevelet. Szintén a hölgyeket, a 25 és 65 éves korosztályt hívjuk háromévente nőgyógyászati szűrésre. És a tavalyi évtől a vastag- és végbélszűrés is bekerült ezek közé a szűrések közé, úgyhogy januártól elkezdődött a meghívólevelek postázása. Egy éves ütemterv szerint dolgozunk. Az a cél, hogy ebben az évben valamennyi 50 és 70 év közötti hölgy és férfi behívásra kerüljön. Az ütemterv szerint havonta készítünk meghívási listákat. Ezzel egyidőben a háziorvosok megkapják az erre vonatkozó listákat, etiketteket, mintavételi csomagokat, és a páciensek náluk jelentkezhetnek, hogy a mintavételi csomagot átvegyék.

– Először tehát postacímükre értesítést kapnak a szűrővizsgálatról az érintettek, amellyel ezt követően háziorvosuknál kell jelentkezniük.

Antiné Tóth Szilvia: Egy meghívólevelet kapnak, amiben szerepel, hogy keressék fel háziorvosukat, és a háziorvosnál tudják átvenni a mintavételi csomagot. A vastagbélszűrés kétlépcsős vizsgálat. Az első lépcső a székletvér-vizsgálat, melynek során rejtett vérzést keresnek az orvosok a székletben. Ahogy mondtam, még nincs tünete a páciensnek, nincs fájdalma, de előfordulhat, hogy egy rejtett vérzés már utalhat valamiféle problémára, és ezt keresik a székletben. A mintavételi csomagban megtalálható egy boríték. Név nincs rajta, minden páciens egy vonalkóddal van jelölve. Van benne egy használati útmutató arról, hogyan szükséges elvégezni a mintavételt, és két mintavételi csövet is tartalmaz a csomag. Lehetőleg két egymást követő napon kellene székletmintát elhelyezni az üvegcsékben, majd a borítékba behelyezni a csöveket, és azt a postán ingyen és bérmentve feladni. Két héten belül megvan az eredmény. Amennyiben az eredmény negatív, megnyugodhat a páciens, két évig nincsen teendője. Abban az esetben pedig, ha az eredmény nem negatív, javaslatot kap a beteg kolonoszkópiás vizsgálatra, vagyis vastagbélszűrésre.

– Ez a második lépcsőfoka a szűrésnek.

Antiné Tóth Szilvia: Igen. Nagyon sokan félnek ettől a vizsgálattól, valószínűleg ezért is olyan nagyon alacsony a megjelenési arány. Nyilván, mint bármelyik orvosi beavatkozás, ez sem kellemes, jó tudni azonban, hogy a szűrőközpontok felajánlják a bódításban végezhető vizsgálatot is. Mindenképpen azt javaslom, hogyha bár nem érzünk semmiféle tünetet, de a székletvér-vizsgálat eredménye pozitív, feltétlenül végeztessük el a kolonoszkópiát!

Statisztikáink szerint nagyon sok pácienst sikerül kiszűrni ezekkel a módszerekkel, és akiket kiszűrnek, nagyon jó eséllyel gyógyulnak, hiszen még kezdetleges stádiumban vannak a különböző elváltozások. Nagyon sok esetben levesznek egy polipot, ami még nem tartalmaz rákos sejteket, és nagyon jó eséllyel gyógyulnak ezek a páciensek. A másik nagy pozitívum, hogy ha valakit népegészségügyi célú szűrésből emelnek ki, annak egyenes útja van a további vizsgálatok felé, tehát az adott szakrendelés intézi a további tisztázó vizsgálatokat, és nagyon hamar megkapja a beteg a megfelelő beavatkozást vagy a kezelést.

– Mint minden szűrés esetében, itt is az lenne a legfontosabb, hogy időben észrevegyék az orvosok, ha bármilyen betegséggel küzd valaki. Ennek ellenére nem nagy az érdeklődés a szűrés iránt, kicsi a részvételi hajlandóság?

Antiné Tóth Szilvia: Sajnos igen. Ez a vizsgálat zajlott már korábban projekt jelleggel, így onnan is vannak tapasztalataink. Jelen pillanatban januártól kapják a páciensek a meghívóleveleket, és sajnos azt látjuk, hogy nagyon alacsony a részvételi arány. Korábban ez 30 százalék körüli volt, jelenleg ezt sem érjük el. Mivel egylőre nem sok orvos kapta meg a listáját, illetve nem sok páciens a meghívólevelét, ezért bízunk abban, hogy emelkedni fog a részvételi hajlandóság. Dolgozunk azon, hogy felhívjuk az emberek figyelmét ezekre a nagyon fontos vizsgálatokra. Nem túlzok, ha azt mondom, hogy életet menthet a szűrés. Szeretném hangsúlyozni azt is, hogy ezek nem kötelező vizsgálatok, mert sajnos felröppentek ilyen hírek. Nem kötelező, de nagymértékben ajánlott.

– A háziorvosok is felhívják az ötven év felettiek figyelmét a szűrés lehetőségére? Rákérdeznek egy esetleg háziorvosi vizsgálatnál, hogy kapott-e ilyenfajta megkeresést a páciens?

Antiné Tóth Szilvia: Igen, a háziorvosok is komolyan veszik ezt a programot. Felhívják a pácienseiket, hogy jöjjenek el a csomagért. Az már más kérdés, hogy nagyon sokan átveszik a csomagot, de nem küldik be a laborba, tehát mégsem végzik el a vizsgálatot. Pedig nagyon fontos lenne.

– Mit tehet az, aki elmúlt ötven éves, mégsem kapott megkeresést a kormányhivataltól?

Antiné Tóth Szilvia: Aki még nem kapott megkeresést, az év során valószínűleg meg fogja kapni. Minden 50 és 70 év közötti férfihez és nőhöz megérkezik a meghívólevél. Kizáró ok lehet az, ha valaki nem rendelkezik érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal. Kizáró ok az is, ha valaki már küzd daganatos betegséggel vagy valamiféle gyulladásos betegsége van, illetve az elmúlt két évben volt kolonoszkópos, vagy székletvér-vizsgálata. Ők egyelőre nem jogosultak a szűrésre, de kétévente mindenképpen. Bízom benne, hogy az év során minden jogosult megkapja a meghívólevelét. Amennyiben mégsem, akkor a háziorvos felé ezt jelezni kell. Ő felveszi velünk a kapcsolatot, és mi soron kívül tudunk csomagot kérni a páciensnek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtól. Úgyhogy semmiképpen nem maradhat ki egyetlen páciens sem, aki szeretne részt venni a szűrésben.

Szöveg: Frauenhoffer Márta
Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg

WeOMbKbOWPY