Könnyítettek az örökbefogadás feltételein
Az elmúlt hónapokban már havi átlagban mintegy kétszáz baba volt a kórházi osztályokon úgy, hogy a rokonaik nem keresték őket. Ma Magyarországon több, mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező szülő szeretne 0–3 éves kor közötti picit adoptálni. Ezek országos adatok. Zalában a számok ehhez képest alacsonyabbak.
2022-ben öt, 2023-ban négy és 2024-ben eddig kettő gyermeket adtunk úgy örökbe, akiket a szülő a kórházból már nem vitt haza. Esetükben lemondó nyilatkozat volt, tehát a szülő előre jelezte, hogy nem tudja a gyermeket vállalni és ezért hozzájárul az örökbefogadásához. Az idén még nem, de tavaly és tavaly előtt egy-egy inkubátorban hagyott babánk is volt a megyében
- mondta a Médiacentrumnak Huszárné Takács Noémi, a Zala Vármegyei Kormányhivatal Hatósági Főosztály, Szociális és Gyámügyi Osztályának osztályvezetője.
A törvénymódosítás lehetővé teszi, hogy a gyermek közvetlenül az új családjába, ne pedig nevelőszülőhöz vagy az állami intézménybe kerüljön. Az újszülött nem lesz örökbe adható, ha hat héten belül az anya, apa vagy hozzátartozó hazaviszi, vagy írásban jelzi szándékát. Ez nem vonatkozik azokra a kicsikre, akik betegségük miatt maradnak hosszabb időre a kórházban.
Ha a szülő elmegy a kórházból és ott hagyja a gyermeket, magatartásával már megteszi a lemondást. Fontos szerepe van a kórházban dolgozó szakembereknek, hogy jelezzék ezt felénk. Még nem tudjuk megmondani ez konkrétan mekkora növekedést jelent, de én azt gondolom, hogy reálisan ez 5-10 körüli szám lehet a majd Zala vármegyében
- fűzte hozzá.
A gyámhivatal az örökbefogadás lezárásában vesz részt, míg a leendő szülők felkészítését a szakszolgálat végzi. Az eljárás középpontjában mindig a gyermek áll.
Szöveg: Mezei Orsolya
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg