Kertből a polcra – átadták a tankonyhát a Göcseji Tudásközpontban
A tankonyha megnyitása mérföldkőnek számít a tudásközpont történetében. A jövőben a népi mesterségek mellett a gasztronómiai hagyományokat is megismerhetik a látogatók.
Lehetőségünk nyílt arra, hogy megmutassuk, hogyan készítették a hagyományos göcseji ételeket. A megnyitó alkalmával vállalkoztunk arra, hogy mindezt megmutatjuk a Göcsei Kézműves Egyesület, az andráshidai gazdasszonyok, illetve más közösségek segítségével. Nagyon fontos, hogy bevonjuk őket ebbe a munkába, mert náluk még megvan a régi tudás, és ezt át tudják adni a fiatalabb generációknak
- mondta Sümeginé Horváth Anita, a Göcseji Tudásközpont igazgatója.
A civil szervezetek tagjai a kiskertekben termő növények – káposzta és cékla - savanyítási eljárásait is megosztották. A vendégeket dödöllével kínálták; az egyik serpenyőbe a hagyományos, a másikba pedig az újragondolt, juhtúrós változat került. A résztvevők az aszalványokat is megkóstolhatták. A gondosan előkészített gyümölcsszeleteket 9-10 órán keresztül szárítják ebben a különleges szerkezetben.
A gyümölcsöket először meg kell tisztítani. Az almát leszeletelem és beleáztatom citromos vízbe, és így nem fog megbarnulni. A többi gyümölcsöt, például a körtét negyedelem. Fügét már aszaltam úgy is, hogy egybe, vagy félbe vágtam. Ez mindig attól függ, hogy mekkora a gyümölcs
- erről már Nagy-Horváth Jolán őstermelő beszélt.
Az új eszközök tematikus napok szervezésére is lehetőséget adnak. November 9-én, a Márton-napi rendezvényen a pálinkafőzőt helyezik üzembe. Az advent időszakában az ünnepkört idéző narancsos, fahéjas és szegfűszeges finomságokat sütnek, melyek akár a karácsonyi asztalra is kerülhetnek.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg