Keresztury 120 - Felavatták a névadót ábrázoló domborművet
A relief történetét a közművelődési intézmény igazgatója idézte fel. Mint fogalmazott, régi adósságot sikerült törleszteni; a tervek már a 115 éves jubileumra elkészültek, de a világjárvány miatt az átadásra 5 évet várni kellett. Eredetileg az aulában szerették volna elhelyezni, ám Béres János javaslatára új helyszínt választottak.
Amikor elkészült az alkotás, a művész úr a helyét is megtalálta. Eredetileg a bejárat mellett szerettük volna elhelyezni, de Béres János azt mondta hogy itt, ezen a dombon van a tökéletes helye. Elkezdtünk a javaslatán gondolkodni, majd terveket készítettünk. Nagyjából három hete döntöttük el, hogy itt lesz a dombormű végleges helye
- mondta el Flaisz Gergő, Keresztury Dezső VMK igazgatója.
Keresztury Dezsőnek 1975-ben szülővárosában díszpolgári címet adományoztak, a 2024-es esztendőt pedig emlékévvé nyilvánították. Tudósként, irodalmárként és költőként is maradandót alkotott.
Hosszú, munkásélete volt. Kilencvenkét éven keresztül volt köztünk. Ennek csak egy kis részét töltötte Zalaegerszegen, a szülővárosában, mégis azt gondolom, hogy a közösségünk feladata és kötelezettsége az, hogy ápolja az emlékét, és azokat az értékeket, hagyományokat amit képviselt. Ezt a tudást nem csak megőriznünk kell, hanem át is kell adni a következő generációknak. Keresztury Dezső példakép, akire ezzel a domborművel is emlékezni tudunk
- emelte ki Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere.
Az akadémikus emlékét őrző köztéri alkotásnál Balaicz Zoltán, illetve Gyimesi Endre, a Keresztury Dezső Emlékbizottság elnöke helyezett el koszorúkat.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg