
JókAI Labor a Zrínyi-gimnáziumban
A JókAI Labor célja, hogy egy új technológia segítségével mutassa be a magyar kulturális örökséget. Ez a weboldal Jókai összes művét tartalmazza, ami a diákoknak és pedagógusnak is mutathat újdonságot. A részletekről Nyírő András történész, szociológus, a JókAI alkalmazás megalkotója számolt be a Zalaegerszegi Médiacentrumnak.
Maga a mesterséges intelligencia nagyon izgalmas fejlemény és Jókai is érdekelné a fiatalokat, hogy ha nem lenne olyan nehéz ma olvasni. Ezeket a szövegeket 200 évvel ezelőtt írták az akkori olvasó közönségnek. Nem árt más szempontból is megvizsgálni ezeket a szövegeket és azt gondolom, hogy a mesterséges intelligencia egy nagyon izgalmas, új fényt vet erre az életműre. Mi néhány regényét vizsgáltuk meg és ebben is főleg az érzelmi viszonyokat. Játékos teszteket csináltunk, például egy jellemtesztet, amiben az olvasó néhány kérdés alapján kipróbálhatja, melyik Jókai hősre hasonlít leginkább.
Mint elhangzott, Jókai írásainak terjedelme kevésbé vonzó a mai fiatalok számára. Ez a generáció több területen használja már a ChatGPT-t. Így van ezzel Frankovics Gréta Lujza 10. osztályos tanuló is.
Szerintem egy nagyon izgalmas kontextusba helyezték nekünk Jókait. Általános iskolában, amikor olvastuk a könyveket, akkor szerintem még nem voltunk elég érettek ahhoz, hogy rendesen értelmezni tudjuk. A mai nap után tényleg sokkal érdekesebbnek találom ezt az egészet, és biztosan beszélgetünk majd erről, illetve az előadásról itt az iskolában.
Nyírő András a Zrínyi mellett az Ady-iskolában mutatta be az alkalmazást. Később a megyei könyvtár vendége volt, ahol szélesebb körben is mesélt Jókai és a mesterséges intelligencia kapcsolatáról.
Azt gondolom, hogy ez egy jó lehetőség arra, hogy ilyen formában mutathassuk meg Jókainak azt a nagyon gazdag prózavilágát, ami az irodalomtörténetnek egy nagyon jelentős részét képezi. Erre fűzve gondoltuk azt, hogy a felnőtteknek is elhozzuk ezt a programot, mivel a mesterséges intelligencia ma már az élet minden területén megtalálható, különböző formákban. És nagyon fontosnak tartom azt, hogy ez milyen hatást gyakorol majd a társadalmunkra, akár a munkára és egyébként is a gondolkodásmódunkat milyen irányba tereli majd – nyilatkozta portálunknak Tóth Renáta, a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár igazgatója.
Nyírő András szerint bátran használható a mesterséges intelligencia, mint egy virtuális asszisztens, aki kiegészíti a tárgyi tudást, ám mindenképpen érdemes megőrizni a kritikai gondolkodást.
Szöveg: Vizsy Dóra
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg