2025.04.01., kedd - Hugó napja
facebook
Keresés
Három képzési területére várja a jelentkezőket a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központja

Három képzési területére várja a jelentkezőket a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központja

2025. február 09., 08:48
Február 15-én lejár a határidő, eddig lehet jelentkezni a 2025 szeptemberében induló felsőoktatási képzésekre. Zalaegerszegen két egyetem várja leendő hallgatóit. A Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ részéről dr. Palányi Ildikóval, a gazdálkodási kar dékánjával, és Horváth Fanni harmadéves hallgatóval beszélgettünk képzésekről, intézményi pontokról.

Jelentkezni az egyetemekre idén is kizárólag elektronikusan, a felvi.hu e-felvételi rendszerében lehet. Térítésmentesen három hely jelölhető meg, további háromért fizetni kell. A tavaly jelentősen módosított rendszer jól vizsgázott a Pannon Egyetemen, így annak szellemében várják a jelentkezéseket idén is.

Alapvetően a Pannon Egyetem vonatkozásában nincsenek jelentős változások, azok a tavalyi évben életbe léptek. Továbbra is nagyon fontosnak tartjuk az 500 pontos felvételi maximumon belül azt, hogy a +100 pontot a többletpontokból hogyan tudják megszerezni a hallgatók. Ez az intézmények kompetenciája, hogy milyen tevékenységért adnak többletpontot. Én ezt szeretném igazán kihangsúlyozni, hogy akik még a felvételi előtt állnak, akár még alsóbb évfolyamosok is, próbáljanak meg minél több többletpontot szerezni

- hívja fel a figyelmet dr. Palányi Ildikó, a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ gazdálkodási karának dékánja.

A plusz 100 pont rengeteget jelent az 500 pontos rendszerben. Bevált Ön szerint az új rendszer, miszerint az intézmények maguk határozhatják meg, miért adnak plusz pontot leendő hallgatóiknak?

Én azt gondolom, hogy igen, abszolút pozitívak a visszajelzéseink, illetve a tapasztalatunk. Én azt gondolom, hogy így lehetősége van minden intézménynek saját magára szabni ezt a 100 pontot, és mi éltünk is ezzel. A korábbi években megszokott elemek mellé újakat is építettünk be, amelyeket ebben az évben is viszünk tovább. Plusz pont szerezhető a különböző versenyeken való részvételért, legyen ez logisztika, számvitel, vagy statisztika verseny, jutalmazzuk a matematika kompetenciafelmérést, motivációs levél írását, videókészítést vagy akár a duális táborban való részvételt. Én javaslom mindenkinek, hogy vegye igénybe ezeket a lehetőségeket, hiszen ha ezért többlet pontot kap, akkor ez 5 évig felhasználható, ha hozzánk jön. Emellett még kiemelném, hogy új elemet is beépítettünk a rendszerbe és ez pedig a logisztika verseny.

Hogy néz ki most a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Képzési Központjának képzési palettája? Milyen szakokat indítanak a 2025/2026-os tanévre?

A Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központja három lábon áll, három képzési területen várjuk a fiatalokat. Az egyik a gazdaságtudományi képzési terület, a második a gazdasági informatika, az informatikai képzési terület, a harmadik pedig a műszaki, ami alatt a különböző mérnöki képzéseket kell érteni. Tulajdonképpen a felsőoktatásban elérhető különböző képzések, a doktori képzés kivételével mind elérhetőek. Tehát várjuk a hallgatókat felsőoktatási szakképzésre, amely egy négy féléves képzés. Az alapképzéseink hat, illetve hét félévesek, továbbá mesterképzés is elérhető Zalaegerszegen.

Melyik a legnépszerűbb szak?

A gazdaságtudományi területen a gazdálkodási és menedzsment szak nálunk is vezeti a listát, ugyanúgy, ahogy országosan is. Erre jelentkezik a legtöbb fiatal, de az utóbbi időben nagyon jönnek fel a mérnöki területek. Mechatronikai mérnök, gépészmérnök, illetve teszt mérnökképzés érhető el alapszakon itt Zalaegerszegen. Nagyon nagy az igény a térségben ezekre a szakemberekre.

Mennyi pontot kell összegyűjtenie egy középiskolásnak ahhoz, hogy be tudjon jutni az egyetemre?

Minden évben mások a ponthatárok. Amit a Pannon Egyetem meghatározott, hogy alapképzésre nem lehet bekerülni 240 pont alatt, illetve felsőoktatási szakképzésnél 230 pont az a minimális pont. Ezen felül pedig a jelentkezők által elért pontszámoktól függ az, hogy hol lesz meghúzva ez a határ. De azt gondolom, hogy aki tanul, szorgalmas, annak nyitott az út, hogy bekerüljön a Pannon Egyetem képzéseire.

Horváth Fanni a Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központ harmadéves hallgatója. A Csány László Technikumból érkezett az intézménybe azzal a nem titkolt céllal, hogy közgazdász legyen.

Pénzügy-számvitel szakra indultam, végül gazdálkodási és menedzsment szakos hallgató lettem, de úgy gondolom, hogy ez is egy teljesen jó döntés volt

- árulja el Horváth Fanni.

Alapvetően szerencsére az érettségim jól sikerült, illetve az intézményi többletpontokat is teljes mértékben ki tudtam használni. Bár én még teljesen az előző rendszerben felvételiztem, de nyelvvizsgával, emelt szintű érettségivel, illetve országos jó helyezéssel sikerült teljesen kihasználni ezeket a pontokat, úgyhogy könnyedén bejutottam az állami képzésre.

Most már a harmadik évfolyamot taposod. Mennyire szimpatikus ez az egyetem?

Úgy gondolom, hogy nagyon jó döntés volt, hogy végül ide jelentkeztem. Alapvetően nálam a duális képzés volt az első számú szempont, ami miatt úgy döntöttem, hogy erre a képzésre fogok és ide fogok jelentkezni. Ezt a mai napig úgy gondolom, hogy ez egy fantasztikus lehetőség volt számomra, hogy az egyetem elkezdésével párhuzamosan közvetlenül neki tudtam állni dolgozni, és szakmai tapasztalatot szerezni. Azonban, amit akkor még nem tudhattam, az az, hogy rendkívül jó a szakmai közösség itt Zalaegerszegen a közgazdászok számára, nemcsak a tehetséggondozás, hanem az egyéb szakmai fejlődés szempontjából is.

A gyakorlati tudást munkahelyen szerzed meg az egyetemi évek alatt?

Igen, már elsősként elkezdtem a polgármesteri hivatalban dolgozni itt Zalaegerszegen, a közgazdasági osztályon, és azóta is ott vagyok. Így egyrészt nem csak három és fél év szakmai tapasztalattal fogom itt hagyni majd a zalaegerszegi gazdálkodási kart, hanem egy biztos szakmai gyakorlati hellyel is.

Ez azért is nagyon fontos, mert ha az álláshirdetéseket nézi valaki, ott nagyon gyakran szerepel az elvárások között a szakmai gyakorlat, tapasztalat. A Pannon Egyetemen végzők ma a diploma mellett fel tudják mutatni a szakmai gyakorlatot is?

Igen, egyrészt az oklevél mellé kapunk egy kiegészítő duális oklevelet, illetve természetesen az önéletrajzunkban is feltüntethetjük, hogy három és fél év munkatapasztalattal rendelkezünk.

Kiknek ajánlanád a gazdálkodási és menedzsment szakot?

Alapvetően mindenkinek, aki a közgazdász szak iránt érdeklődik. A gazdálkodási és menedzsment szak úgy gondolom, hogy kicsit ilyen jolly joker szak, hiszen megmutatja a közgazdaságtan minden területét. A gazdálkodási és menedzsment alapszakon a hallgatók megismerhetik mindazon területeket, amikből a való életben is választaniuk kell. Így nagyban megkönnyíti azt a döntést, hogy melyik terület felé kellene elindulniuk.

Nagyon sok fiatal számára mumus a matematika tantárgy. Mennyire fontos ezen a szakon, hogy valaki jó legyen ebből a tárgyból?

Alapvetően a képzésen egy matematika tárgyat kell elvégeznünk. Az első félévben azonban rengeteg olyan számviteli, pénzügyi és statisztikás tárgyunk van, amihez szükséges a matematikai tudás. Nem feltétlenül a klasszikus értelemben, de a közgazdász létnek ez is egy része, úgyhogy a matematikát valamilyen szinten mindenkinek szeretnie kell.

Tehát akkor nem árt erre felkészülni. Nyelvi lehetőségek, nyelvi képzés?

Alapvetően a diploma megszerzéséhez nincs szükség jelenleg nyelvvizsgára, azonban 6 kredit értékben minden hallgatónak le kell hallgatnia egy idegen nyelvű tárgyat. Erre van lehetőség Zalaegerszegen angol és német nyelven is, illetve ha valaki tényleg szeretne papírt is szerezni arról, hogy milyen nyelvtudása van, itt Zalaegerszegen elérhető gazdasági szakmai nyelvvizsga is.

Mesterképzés?

A végső célom a doktori fokozat megszerzése lesz, ezt azonban megelőzi még a mesterképzés. Elemző területen szeretnék mindenképp továbbtanulni.

Szöveg: Frauenhoffer Márta

Fotó: Médiacentrum Zalaegerszeg

RSCdW1TshQk