Főhajtással emlékeztek az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseire Zalaegerszegen
Behon Istvánné:…mindez, hogy történhetett? című versével idézték meg a korszak hangulatát. A pesti eseményeknek zalai áldozatai is voltak.
A haza védelme, szabadság és függetlenség, az a legfontosabb eszmeiségek közé tartozott. Ez 10 évvel a háború után még olyan hatással volt, hogy fiatal gyermekek is életüket áldozták azért. Az egyik Berta János, a mi zalai pesti srácunk. 19 éves korában kivégezték. Ezek olyan bűnök, amelyek megbocsájtása borzasztó nehezen megy. 67 év után is az embernek a szívét dobogtatja.
- idézte fel Kiss Bódog Zoltán, a POFOSZ Zala Vármegyei Szervezetének elnöke portálunknak.
A forradalom kitörésétől a szabadságharc leverésééig eltelt néhány napnak, valamint a magyarság helytállásának máig ható üzenete van.
Mint minden nemzeti ünnepeknek, ezen nemes napok megünneplésének az a szerepe, hogy ébren tartsa nemzeti azonosságtudatunkat. Ébren tartsa azt az elköteleződésünket, amit a hazánk, a nemzetünk iránt érzünk. A mai rohanó világban egy olyan mintát ad, amit minden ma élő magyarnak számba kell vennie.
- fogalmazott Pácsonyi Imre, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke.
Az esemény zárásaként a hivatalok és szervezetek képviselői megkoszorúzták a Megyeháza falán 1997-ben elhelyezett emléktáblát. A budapesti forradalmi eseményeket követve 1956 október 28-án ebben az épületben alakult meg a megyei nemzeti bizottság, később ugyanitt a Zala megyei forradalmi tanács működött.
Szöveg: Nagy Jenő
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg