Figyelemfelhívó séta rózsaszín lufikkal - október az emlőrák elleni küzdelem hónapja
A résztvevőket Bali Zoltán, Zalaegerszeg alpolgármestere, Károlyi Sylvia tisztifőorvos és Baranyainé Sifter Mária, a civil szervezet elnöke köszöntötte. Az 1990-ben alapított egyesület a kezdetektől segítséget nyújt a betegeknek és családtagjaiknak. A kitűzött rózsaszín szalag a betegség megelőzésének, valamint az érintettek támogatásának fontosságát jelképezi.
Tagjaink példát mutatnak arra, hogy ebből a betegségből is meg lehet gyógyulni. A korai felfedezésnek pedig az az előnye, hogy százszázalékos gyógyulás is lehetséges. Emellett a megelőzés is nagy szerepet kapott a programjainkban
- mondta Baranyainé Sifter Mária, a Daganatos Betegek Egyesületének elnöke.
Az elváltozás korai felismerése életet menthet. Magyarországon ezért a veszélyeztetettnek minősülő, 45-65 év közötti hölgyek 2001 óta személyre szóló meghívólevelet kapnak. Ugyanakkor a megszólítottak mindössze 40 százaléka él a lehetőséggel. A Szent Rafael kórház Onkológia Osztályának vezetője „Miért érdemes emlőrák szűrésre menni?” című prezentációjában a legfontosabb tudnivalókat foglalta össze.
Az egészségtudatos magatartásnak része a szűrővizsgálatokon való aktív részvétel, mert ebben az esetben tudjuk felfedezni a tünetet és panaszt nem okozó kicsi daganatokat. Ez azért lényeges, mert ekkor van a legnagyobb valószínűsége a teljes gyógyulásnak. Persze tudjuk azt is, hogy vannak olyan szövettani típusok, melyek gyorsabban alakulnak ki. Ilyenkor is nagy szerepe van az önvizsgálatnak, és annak hogy minél előbb orvoshoz forduljuk annak érdekében, hogy a korai diagnózis megtörténjen, és a terápiás lépéseket is minél korábban el tudjuk végezni
- erről már dr. Máhr Károly osztályvezető főorvos beszélt hírportálunknak.
A programot Balogh Kornélia gyógytornász a műtéten átesett betegek rehabilitációjáról szóló előadásával folytatták. Ezt követően rózsaszín léggömbökkel a Mindszentyneum épületétől indultak közös sétára.
Szöveg: Kolozsvári Ilona
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg