Fazekas és folklór fesztivál Gébárton
Több néptáncegyüttes is színparda lépett az eseményen, amit Balaicz Zoltán polgármester nyitott meg. Az elöljáró köszöntőjében a közösségépítést hangsúlyozta:
Itt Gébárton és a tó környékén az elmúlt időszakban nagyon jelentős beruházások valósultak meg és még most is folynak. Hiszen amellett, hogy bővült a kézművesek háza, megépült a Boldogasszony kápolna, a Kárpát-medencei sírjel kert, vagy éppen most készül a Hattyú bisztró. Mindez nem jelentene semmit, ha nem lennének olyan emberek, egyesületek és közösségek, amelyek megtöltik szívvel lélekkel és tartalommal. Szerencsére a Zala Megyei Népművészeti Egyesület egy ilyen szervezet, amelynek nagyon sokat köszönhetünk.
A Zala Megyei Népművészeti Egyesület 2004-ben indította útjára a fesztivált. A szervezők célja, hogy népszerűsítsék a hagyományos mesterségeket. Ennek érdekében – a szakmai bemutatók mellett - játszóház és kiállítás is színesítette a forgatagot.
- mondta Devecz Erzsébet, a szervezet elnöke.
A családoknak szeretnénk mindig olyan rendezvényeket biztosítani, ahol minden generáció foglalkozásokhoz tud jutni. Épp ezért ezek a rendezvények inkább családi rendezvények, nem igazán nagy fesztiválhangulatban zajlanak. Az a célunk nekünk is, hogy hasonló hangulatban legyün együtt, mint régiek; amikor még volt paraszti társadalom és együtt dolgoztak a kézművesek és zenéltek a zenészek, mindenki táncolt. Ezt próbáljuk visszahozni ma, a 21. században. Ha nem is azzal a környezettel, de mégis azokkal az érzésekkel és értékekkel, mint régen.
A látogatók kerámiában főtt ízekkel is megismerkedhettek. Berta István saját készítésű edényében készített csülkös ledneket.
A lednekről azt kell tudni, hogy egy szárazságtűrő növény, a kiegyezés idején világelsők voltunk a termelésében, de manapság elfelejtettük, manapság gyakorlatilag csak takarmánynak és talajjavításra használják, mert pillangós virágú és nitrogént termel a talajban. Vízben főzőm, mégpedig füstölt csülökkel és zöld fűszerekkel."
- mondta portálunknak Berta István.
A program hiánypótló találkozási lehetőség a fazekasmesterek számára. Ezt megerősítette Albert Attila népi iparművész, aki rámutatott: ezek az alkalmak olyan szakmai találkozási pontok, ahol eszmecserét folytathatnak rég nem látott kollégáikkal.
A fazekasoknak ezek a rendezvények, túl azon, hogy megélhetési formát biztosítanak, szakmai találkozási pontok, amikor régen nem látott kollégák találkoznak. Szakmai eszmecseréket folytatunk. Feltöltődés anyagi, erkölcsi és mindenféle értelemben.
A népművészeti egyesület az ősi mesterségek fennmaradása érdekében rendszeresen szervez szakköröket. Itt a fiatalok hozzáértőktől leshetik el a szakma csínját-bínját.
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg