Falu- és tanyagondnokokat képzett a vármegyei önkormányzat
Idén 21-en vehették át a falugondnoki bizonyítványukat. Minden résztvevő hivatásként tekint erre a munkára, mellyel másokon segítenek.
Ezt a munkakört úgy lehet betölteni, hogy ha valaki a munkába állása után egy éven belül elvégzi ezt a képzést. Az 1000 fő lélekszám alatti településeknek van lehetőségük pályázni falugondnoki szolgáltatásra, illetve ezt az alapszolgáltatást, ezt a szociális alapszolgáltatást működtethetik, amennyiben a településen igény van rá
- tájékoztatott Pácsonyi Imre, a Zala Vármegyei Önkormányzat alelnöke.
A 170 órás képzésnek voltak elméleti és gyakorlati részei. Utóbbi során a résztvevők négy, eltérő adottságú települést kerestek fel, hogy megismerjék a jó gyakorlatokat. A falugondnokoknak a mindennapokban sokféle feladatot kell ellátniuk.
Szociális alapszolgáltatásról van szó, az idős, arra rászoruló embereknek a gyámolítása, segítése, legyen szó akár egy kis ház körüli munkáról, legyen szó akár az orvosi ellátáshoz való eljuttatásban, de a falugondnok fontos szereplője a községi életének
- tette hozzá az alelnök.
Szálingerné Nemes Anita édesanyja 27 évig volt falugondnok Csatárban. Példamutató munkáját látva a lánya úgy döntött, hogy maga is ezt a hivatást választja. Ezért jelentkezett a tanfolyamra.
Nagyon sok elméleti dolgot tudtunk meg. Tudjuk most már, hogy milyen problémával, hova kell fordulnunk, milyen intézmény segít nekünk az idősek problémáit megoldani. Voltak gyakorlatok, az egyik Csatárban volt a terepgyakorlat, ott pedig a mostani falugondnokoktól hallottunk nagyon sok jó példát, megoldható probléma-helyzeteket, tehát hasznos volt.
A falugondnok fontos szerepet töltenek be a települések mindennapjaiban. Zalában több mint 200 falu működtet ilyen szolgálatot.
Szöveg: Buza Beáta
Fotók: Médiacentrum Zalaegerszeg